Kripto Para Fenomeni NFT Rekor Yükseliş Sergiliyor

 

Son dönemlerin en popüler kripto para fenomeni NFT, 2020’nin ilk yarısından beri baş döndürücü bir yükselişe imza atıyor.


Benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen ve blok zincirinde depolanan bir veri birimi olarak tanımlanan NFT’nin pazarı, geçen senenin ilk dönemindeki işlem hacmi 13,7 milyon dolardan 2021’in ikinci çeyreğinde 2,5 milyar dolara yükseldi.

Resim, video veya oyun içi öğe gibi maddi olmayan bir dijital olguyu temsil eden NFT, kripto varlık olarak kabul ediliyor. Fakat bu ögelerin kripto paralardan farkı bölünerek satılamamalarında bulunuyor. Bununla birlikte pazarda her NFT’nin temsil ettiği dijital varlık yedeklenerek alınıp satılabiliyor.

Bu yılın başlarından itibaren popülarite patlaması yaşayan NFT’lerin yüklendiği OpenSea gibi açık artırma pazarlarında aylık satış hacimleri haziranda rekor seviyeye ulaştı.

Bu yükselişte NFT’lerin bazı alıcılar tarafından gerçek değeri olan sanat eserleri olarak görülmesi rol oynarken, diğer bir etken de hızlı değer kazançları yaşamasından dolayı birçok kişi tarafından yatırım aracı olarak görülmesi.

Robot Sophia’nın Eseri NFT ile Satıldı

NFT Değerlerinde Ani Yükseliş ve Alçalmalar Söz Konusu


Ethereum blok zincirinde NFT işlemlerini listeleyen NonFungible.com‘a göre, marttan beri alıcıların sayısı satıcılardan neredeyse 20 bin kişi daha fazla oldu. Bu zincirlerde gerçekleşen işlemlere ek olarak müzayede evlerinde yapılan açık artırmalarda yapılan satışlar da rekor seviyelere ulaşmaya başladı.

Geçen martta müzayede evi Christie’s’de açık artırmaya çıkarılan bir dijital görüntü 69.3 milyon dolara alıcı buldu. Diğer bir ünlü müzayede evi Sotheby’s’de de “CryptoPunk” adlı NFT öğesi 11.8 milyon dolardan satıldı.

Kimi NFT türleri ise zıt bir trafik sergiliyor. Örneğin 10 bin benzersiz dijital maymun NFT’sinden oluşan Bored Ape Yat Kulübü, koleksiyoncular arasında bir hit haline geldi. 1 Temmuz itibarıyla OpenSea’de ortalama bir maymun, nisanda 215 dolarlık lansman fiyatına göre yüzde bin 574 artışla 3 bin 600 dolara satıldı. Kulübün yaratıcıları ABD merkezli Yuga Labs’e göre toplam satışlar 61 milyon dolara ulaştı.

Kaynak: EuroNews

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*