Kripto Para: 5 Maddede Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin, 2008 krizi sonrası  Satoshi Nakamoto adını kullanan, bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş; merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı bir kripto para birimidir.


2009 yılında açık kaynak kodlu, halka açık bir ağ olarak kullanıma girdikten sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak adlandırılmış, dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçmiştir.

Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır. Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlemeye ya da kontrole tabii tutulamadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmiştir. Bitcoin’in yükselişinin ardından birçok kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine “alternative coin”, bir diğer değişle “alt coin” denmektedir. Alternatif kripto para birimleri yaratılırken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, blockchain alt türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örnek olarak verilebilir.

Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez.

1. Bitcoin’in Kaynağı Nedir?


Bitcoin'de yeni zirve - Bloomberg HT

Bitcoin herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden yoktur. Fiziksel olarak basılan bir para değeri değilidir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir sistemdir. Bu matematik formülü herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme dahil olabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey sistemin güvenliğini sağlamlaştırmış olur.

2. Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?


Bitcoin BTC nedir ve nasıl hesaplanır? Bitcoin nasıl üretilir, nasıl oynanır? - Takvim

 • Bitcoin kullanımının avantajları arasında en önde gelen nitelikleri; enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez* (anonim) olmasıdır.
 • Para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in sağladığı bir diğer önemli avantajdır.
 • Milyonlarca lira değerindeki Bitcoinlerinize cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden ulaşabilmektesinizdir. Bu denli yüksek miktarlarda paraları nakit veya farklı bir yöntemle bu kadar kolay taşımanın başka bir yolu yoktur.
 • Yapılan işlemlerin ve hesap bakiyenizin herhangi bir kişi/kişiler veya devlet ve banka tarafından bilinmemesi ve kontrol edilememesi de avantajları arasında sayılabilmektedir.

3. Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?


Bitcoin Zincir Üstü Analizi: İki Gösterge Kritik Seviyeyi Geçti - BeInCrypto

 • İzinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj sağlasa da dezavantaj oluşturduğu durumlarda mevcuttur.
 • Ticaretinin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanılmasına ve kara para aklama maksadıyla kullanılmasına neden olmaktadır.
 • Bu teknoloji üzerinde uzmanlaşmış kişi sayısının az olması; kaybetme riski, harcama yapılabilecek platformların darlığı sistemin diğer dezavantajlarındandır.

4. Bitcoin Güvenilir Midir?


Bitcoin (BTC)'de 11 Ay Sonra İlk: Analist Uyardı ve Olacakları Anlattı!

 • Bitcoin’in belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenen zincir üzerindeki bütün işlemler kayıt altına alınır. Cüzdan bilgileriniz kaybetmeniz veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin güvenlik konusunda hiç bir açığı bulunmamaktadır.
 • Bitcoin değerinin iki kere satılmasını engelleyen sistem sayesinde, sizin haberiniz dahilinde olmayan bir gönderime izin verilmemektedir.
 • Belli bir merkezinin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinden onay alması gerekliliği Bitcoin sistemini güvenli kılmaktadır.

5. Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?


Bitcoin kaç dolar oldu? Analistler ne diyor? Bitcoin (BTC) yorumları | Para Haberleri

 • Bitcoin üretiminin sağlanması, blok zincir sisteminin sürekliliğinin ve güvenliğinin tesis edilebilmesi için gerekli bir sistemdir. Başlangıçtan bu yana bir çok farklı cihazla yapılan madencilik, artan rekabet ortamı nedeniyle sürekli olarak bu alanda daha fazla kar getirecek yeniliklerin doğmasına neden olmuştur.
 • Madencilik esasında kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni blokların eklenmesidir. Şifrelerin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlıdır. Şifreleri çözülmesi ile oluşturulan bloklar üzerinden madenciler Bitcoin ile ödüllendirilir.
 • Madenci sayısının artması ve sistemin yalnızca 10 dakika içerisinde bir blok üretimine izin vermesi, madenciliği kar edilmesi zor bir duruma sokmuştur. Ayrıca, Bitcoin adedinin sınırlandırılmış olması da madenciliği olumsuz etkileyen bir etken olsa da Bitcoin para biriminde enflasyonun oluşmasını engellemektedir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*