Kiralık Villa İlanlarındaki Dolandırıcılık Riski Artıyor

 

Siber dolandırıcıların hedef tahtasında bu kez yaz tatili için villa kiralamak isteyen müşteriler yer alıyor. Bilinen online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayan siber suçlular, indirimli ve ucuz ilanlarla tatil planı yapmak isteyen vatandaşları hedef alıyor.


Son zamanlarda oldukça fazla sayıda kişinin tatil planları suya düşmüş durumda. Sebebi ise vatandaşların, tatil sebebiyle kiraladıkları villaların gerçekte hiç olmadığını öğrenmeleri veya rezervasyon yaptıkları web sitesinin ortadan kaybolduğunu fark etmeleri. Kısaca online dolandırıcılık mağduru olduklarının farkına varmaları!

Wi-Fi ve Lokasyon Bazlı Pazarlama Nedir ?

Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle yaz tatili organizasyonlarında bu yıl sıkça tercih edilen kiralık villa ilanları, siber suçluların hedef tahtalarında yerini almaya başladı.

Siber dolandırıcılar online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayarak, indirimli ve daha ucuz ilanlarla tatil planı yapmak isteyenleri ağlarına alıyor.

Dolandırıcıların sıkça kullandığı yöntemler arasında; e-posta tanıtımları, sahte web siteleri, asılsız sosyal medya paylaşımları ve arama motorlarındaki sahte site reklamları yer alıyor.

Resmi Site Görünümlü Sahte Web Sitelerini Kullanıyorlar


Kiralık Villa İlanlarındaki Dolandırıcılık Riski ArtıyorDolandırıcıların kullandıkları sahte web sitelerinde; ‘şehir’, ‘yaz’, ‘villa’ veya ‘kiralık’ gibi anahtar kelimelerin karışımını içeren ve resmi site gibi görünen adlar bulunuyor.

Meşru villaların detayları genellikle başka sitelerden çalınıyor. Resmi web sitelerini kapsamlı bir şekilde kopyalıyorlar ve benzer farklı bir web sitesi adı kullanıyorlar.

Dolandırıcılar, talebin arzı aşması durumunda fiyatların yükselebileceği Ege ve Akdeniz’deki popüler tatil beldelerini hedefliyor. Şüphe uyandırmamak için fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor ve inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor.

Bir villa başka bir sitede 20.000 TL’ye mal olurken dolandırıcılar aynı villayı 12.000 TL’ye sunuyorlar.

 

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*