Kimlik Avı: Şüpheli Bir E-Postayı Nasıl Analiz Edebilirsiniz?

 

Kimlik avı, kişilerin kötü amaçlı yazılım barındıran dosyaların veya web sitelerinin bağlantılarına tıklamalarını sağlayan ilgi çekici e-posta veya metin mesajlarını içerir. Bu bağlantılar, tüketicileri hedefleyen internet reklamlarında da görünebilir.


Şahısların kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini düşünmeleri sağlanarak, belirli işlemleri yapmaları için sözlü dolandırıcılık yöntemleri kullanılır. Telefonla kimlik avı, genellikle kimlik avının devamında yaşanır.

Bir kimlik avını gösteren işaretler çok bariz olabilir. Bir kimlik avı saldırısına hedef olduğunuzu gösterecek en basit işaretler ise şunlardır:

  • Gönderen adresi ile sözde şirketin adresi arasında uyumsuzluk,
  • Mantıksal tutarsızlıklar,
  • Çevrimiçi hizmetlerden geliyormuş gibi görünen bildirimler

Ancak sahte bir e-postayı tespit etmek her zaman o kadar kolay değildir. Sahte bir e-postayı daha inandırıcı hale getirmenin bir yolu da, e-posta adresinin yer aldığı kısmın değiştirilmesidir. Bu teknik, toplu kimlik avı saldırılarında nadiren karşımıza çıksa da daha çok bir hedefe yönelik saldırılarda kullanılıyor.

Bir ileti gerçek gibi görünüyor ancak göndericinin gerçekliğinden şüphe duyuyorsanız, biraz daha detaya girmeyi ve Aktarım (Received) üst bilgisini kontrol etmeyi denemelisiniz. Bu yazımızda bunu nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

E-posta üst bilgisine nasıl ulaşılır?


Thwarting Cyber Attacks in the Digital Age - Tire Review Magazine

Ne yazık ki, iletide gösterilen Gönderen alanının değiştirilmesi kolaydır. Ancak Received üst bilgisinde, gönderenin gerçek alan adı yer almak zorundadır. Bu üst bilgiye herhangi bir posta istemcisinden ulaşabilirsiniz.

Günümüz iş dünyasında yaygın olarak kullanılması nedeniyle burada Microsoft Outlook’tan örnek vereceğiz. Bununla birlikte, bu bilgiye erişmek diğer istemciler için de çok farklı değildir; farklı bir istemci kullanıyorsanız, bu konuda yardım dokümanlarına bakabilir veya üst bilgiye kendiniz ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Microsoft Outlook’ta:

  1. Kontrol etmek istediğiniz iletiyi açın,
  2. Dosya sekmesinden Özellikler‘i seçin,
  3. Açılan Özellikler penceresinde, internet üst bilgileri bölümünden Received alanını bulun.

Bir e-posta alıcıya ulaşmadan önce birden fazla ara düğümden geçebileceği için birkaç Received alanı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, gönderenin gerçek kimlik bilgisinin yer aldığı en alttaki alana bakın. Bu alan şuna benzer şekilde görünür:

Received üst bilgisi

Saldırganlar hedefli bir saldırı hazırlarken, yeni bir alan adı kaydetmiş olabilir veya ele geçirdikleri iyi bir itibara sahip, geçerli bir alan adını kullanabilir. Gönderenin temsil ettiğini düşündüğünüzün şirket ile eşleşip eşleşmediğini görmek için alan adının kayıtlı olduğu şirketi dikkatlice kontrol edin. Örneğin, İsviçre’deki bir iş ortağınızın çalışanının Malezya’da kayıtlı bilinmeyen bir alan adı üzerinden e-posta göndermesi pek olası değildir.

E-postanın Gerçekliğinden Şüphe Duymanızı Sağlayacak Nedenler


Secure Switches Can Defend Against Cyber Attacks - Raritan

Herhangi bir garip istek, açık bir tehlike işaretidir. Örneğin, sizden göreviniz olmayan veya standart dışı herhangi bir işlem yapmanızı isteyen bir e-posta, özellikle de önemli (CEO’nun şahsi talebi) veya acil (iki saat içinde ödenmesi gerekiyor!) olduğu söyleniyorsa, daha dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Bunlar standart kimlik avı hileleridir. Ayrıca;

  • E-postada yer alan, kimlik veya ödeme bilgilerinizi girmenizi isteyen başka bir internet sitesine ait bağlantıyı izlemeniz,
  • Bir dosyayı (özellikle yürütülebilir bir dosyayı) indirmeniz ve açmanız,
  • Para göndermeniz veya sistemlere veya hizmetlere erişim ile ilgili eylemler gerçekleştirmeniz isteniyorsa bu durumda da gelen iletiye dikkat etmelisiniz.

Kimlik Avına ve Kötü Niyetli E-postalara Karşı Korunma


How to Proactively Defend Against Cyberattacks | Computer Tech Pro

Şüpheli e-postaları kontrol etmek iyi bir fikirdir ancak kimlik avı e-postalarının son kullanıcılara ulaşmasını engellemek daha da iyidir. Bu nedenle, her zaman kurumsal posta sunucusu düzeyinde, kimlik avı önleme çözümü yüklemenizi öneriyoruz.

Buna ek olarak, iş istasyonlarındaki kimlik avı korumasına sahip bir güvenlik çözümü, göndericinin, alıcıyı kandırmayı başarsa bile e-postadaki kimlik avı bağlantıları ile yönlendirmesini önleyecektir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*