Keylogger Virüsü (Klavye vuruşu kaydedici) Nedir ?

 

Keylogger virüsü veya tuş vuruşu kaydedici virüs, bir bilgisayarda yapılan her tuş vuruşunun,  genellikle kullanıcının izni veya bilgisi olmaksızın takip ve kayıt edilmesidir.


Bir tuş kaydedici(keylogger) donanım veya yazılım tabanlı olabilir ve yasal kişisel veya profesyonel BT izleme aracı olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, tuş vuruşu kaydetme suç amaçlı da kullanılabilir.

Daha yaygın bir şekilde tuş vuruşu kaydetme; parola veya mali bilgiler gibi hassas bilgileri elde edip sonrasında bunları üçüncü taraflara suç amaçlı yararlanılması için gönderen kötü amaçlı casus yazılımlardır.

Hayalet Virüs Nedir?

Keylogger Virüsü(Tuş Vuruşu Kaydetme) Neden Bir Tehdittir?


Bilgisayar klavyenizde yazdığınız her şeyin kaydedilmekte olduğundan haberdar olmazsanız üçüncü taraflar siz farkında olmadan parolalarınıza, kredi kartı numaralarınıza, iletişimlerinize, mali hesap numaralarınıza ve diğer hassas bilgilerinize erişebilir.

Siz hassas verilerinizin güvenliğinin ihlal edildiğinin farkına bile varmadan suçlular, hesaplarınıza erişerek bilgilerinizden yararlanabilirler.

Tuş kaydedici(keylogger), kötü amaçlı yazılımı bilgisayar işletim sisteminde, klavye API‘sı düzeyinde, bellekte veya çekirdek düzeyinin kendisinde bulunabilir.

Tuş kaydetme, her zaman yavaş işleme veya hata gibi dikkat çekici bilgisayar sorunlarına neden olmadığından zor algılanabilir. Casus yazılım kendini gizlemekte iyi olduğundan bazı antivirüs programları bile algılamakta zorlanabilir. Yazılım genellikle normal dosya veya trafik olarak görünür ve kendi kendine yeniden yüklenebilir.

Neyse ki, bilgisayarınızı tuş kaydedici yazılımlardan korumak mümkündür.

Keylogger nedir, nasıl bulaşır

Keylogger Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?


İşletim sisteminizi, yazılım ürünlerinizi ve Web tarayıcılarınızı en son güvenlik yamalarıyla güncel bir durumda tutma her zaman güvenlik çözümünüzün bir parçasıdır. Ancak en iyi savunma, tuş kaydetme ve kötü amaçlı yazılımına karşı koruma sağlayan iyi bir casus yazılım önleme ürünüdür.

Bununla birlikte tuş kaydetmeyi engelleyecek güçlü özelliklere sahip eksiksiz bir İnternet güvenliği çözümünün, bilgisayarınıza yüklenmesidir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*