Keşif Uçağında Yapay Zeka Kullanıldı

 

ABD Hava Kuvvetleri, askeri keşif uçağında yardımcı pilotluk görevini yapay zeka algoritmasının üstlendiğini açıkladı


Keşif uçuşu sırasında yardımcı pilotluk yapan “ARTUµ” yapay zeka algoritması, savaş gücü ile teknolojik gelişmeleri senkronize etmek üzere çalışmalar yürüten U-2 Federal Laboratuvarı tarafından geliştirildi.

ABD Hava Kuvvetlerinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, California’daki Beale Hava Üssündeki keşif uçağında, çağrı adı “ARTUµ” (R-2) olan bu yapay zeka algoritmasının yardımcı pilotluk görevi yaptığı bildirildi.

Bu konuda üç yıldır çalışmalar yapıldığına işaret edilen açıklamada, uçuş sırasında “ARTUµ” yapay zeka algoritmasının sensör uygulama ve taktiksel navigasyondan sorumlu olduğu kaydedildi.
Açıklamada; “Pilot ile “ARTUµ” bir füze saldırısı simülasyonunda keşif görevini icra ettiler. ARTUµ algoritmasının ana görevi, pilot etraftaki düşman uçaklarını gözetlerken, düşmanın fırlatma plattformlarını tespit etmekti.” ifadesi kullanıldı.

İki pilotun aynı anda U-2’nin ana radarını kullandığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Kalkıştan sonra, sensör kontrolü başarılı bir şekilde “ARTUµ” algoritmasına teslim edildi, o da daha sonra yaklaşık yarım milyon bilgisayar tabanlı simülasyon eğitimlerinden öğrendikleri üzerinde sensörleri çalıştırmaya başladı. Pilot ve yapay zeka algoritması başarılı şekilde sensör paylaşımı yapıp, görevin hedeflerini yerine getirmek için ortak çalıştılar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*