Kaliforniya Gizlilik Hakları Yasasının Kapsamı Genişletiliyor

 

Kaliforniya Gizlilik Hakları Yasası’nın kapsamı genişletiliyor. Kaliforniya gizlilik yasası ile şirketlerin kişisel veri işleme süreçlerini ve saklamalarını çok sıkı bir şekilde denetleyecek.


Kasım 2020’de yürürlüğe sokulan Kaliforniya Gizlilik Hakları Yasası (CPRA), veri gizliliğinde öncü bir adım olarak kabul edilmişti. Ancak Kaliforniya Gizlilik Koruma Ajansı’nın (CPPA) önderliğinde hayata geçirilecek yeni yaptırımlarla, Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasasını daha katı kurallarla güçlendiriyor.

Kaliforniya Gizlilik Hakları Yasası, Kasım 2020’de kabul edilmiş ve Kaliforniya’da fiziksel bir yer gerektirmeden çevrimiçi satışlar da dahil olmak üzere iş yapan her şirketi kapsamıştı.

Google Gizlilik Ayarlarını Kasıtlı Olarak Gizliyor

Düzenlenen Veri Gizliliği Yasası 2023 Yılında Yürürlüğe Girecek


Kaliforniya’nın daha katı yaptırımları içerecek veri gizliliği yasası, 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek. Ancak şirketler, bu tarihten 12 ay öncesinde yasalara uygun bir şekilde hareket etmek zorunda olacak.

Hayata geçirilen bu yasa ile Kaliforniya’da ikamet eden kişiler, bir şirketten kişisel verilerinin nasıl ve ne amaçla kullanıldığını; üçüncü kişilere satılan her türlü veri dahil olmak üzere kişisel verilerinin satılmamasını veya silinmesini talep edebiliyorlar.

Yeni düzenlemeyle birlikte ise her şirket, kişisel verilerin herhangi birine yapay zeka uygulanıp uygulanmadığını ve uygulandıysa, yapay zekanın arkasındaki mantığın ne olduğunu da belirtmek zorunda olacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*