Japonya’da Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

 

Japonya’nın Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü’nde, 319 Terabit internet hızına ulaşılarak, dünya internet hızı rekoru kırıldı. Yeni rekor, Ağustos 2020’de kırılan 178 Tb/s‘lik rekorun neredeyse iki katında.


Japonya’da, saniyede 319 terabit veri hızıyla dünya internet hızında yeni rekor kırıldı. Erbiyum ve tulyum elementleriyle güçlendirilmiş fiber yükselticilerin benimsenmesinin rekorun gerçekleşmesinde etkisi olduğu kaydedildi.

Japonya Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Ulusal Enstitüsü (NICT) yaptığı açıklamada, yeni internet hız rekoruna ilişkin çeşitli bilgiler verdi.

Buna göre NICT mühendisleri, saniyede 319 terabit ile dünyanın yeni en hızlı internet rekorunu kırdı.

Japonya Kuantum Şifreleme Teknolojisi Geliştirecek

Mühendisler, günümüz fiber kablo altyapısıyla uyumlu olan 3.000 kilometrelik bir fiber kullandılar. Ayrıca yeni sistemde veriyi tek çekirdek yerine dört çekirdek üzerinden taşıdılar. Mühendisler, sinyalleri dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) olarak bilinen bir tekniği kullanarak aynı anda gönderilen birkaç dalga boyuna böldü. Daha sonrasında daha fazla veri taşımak için, nadiren kullanılan üçüncü bir “bant” kullandılar ve birkaç optik amplifikasyon teknolojisi ile mesafeyi genişlettiler.

Ek olarak, yeni sistemdeki dört çekirdekli optik fiber, standart tek çekirdekli fiberle aynı çapa sahip. Bu da yeni sistemin mevcut internet altyapısına rahatlıkla yerleştirilebileceğini gösteriyor.

Yeni rekora, erbiyum ve tulyum elementleriyle güçlendirilmiş fiber yükselticilerin benimsenmesiyle ulaşılabildiğine vurgu yapıldı.

3 bin kilometre uzunluğunda döşenen fiber kablolar ile yakalanan internet hızının, günümüzde kullanılagelen kablo altyapısıyla yakalanabileceği savunuldu.

Rekor, geçen yıl ulaşılan 178 terabiti neredeyse iki kat, önceki yıl kaydedilen 44,2 terabit hızı da yaklaşık 7 kat geçmiş oldu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*