İzinsiz Girişler ve Yetkisiz Erişimler: Tarayıcı Korsanlığı Nedir?

 

Siber güvenlik platformlarında en çok tartışılan konulardan birisi tarayıcı korsanlığıdır. Bilgisayar kullanıcıları, kendilerini kötü amaçlı izinsiz girişlere ve yetkisiz sistem erişimlerine karşı nasıl koruyabileceklerini bilmek isterler.


Tarayıcı korsanlığı, bir internet tarayıcısı üzerindeki istenmeyen yazılımın, tarayıcının aktivitesini değiştirmesiyle yapılır. İnternet tarayıcıları, internete açılan bir pencere işlevi görür ve kullanıcılar, bilgi arayıp görüntülemek veya etkileşime geçmek için bu pencereleri kullanırlar.

Bazı şirketler ve uygulama geliştiricileri, kullanıcılardan izin almadan tarayıcılara küçük programlar ekler. Bu yazılım programlarını veya bilgisayar korsanlığı yazılımlarını oluşturanlar; bilgisayar üreticileri, yazılım üreticileri veya siber korsanlar olabilirler.

Cep Telefonları ve Casus Yazılımlar

Tarayıcı Korsanlığının Sisteme Etkileri ve Riskleri


Dolandırıcı kişiler ve kuruluşlar, yazılımlarını çeşitli nedenlerle tarayıcılara yerleştirir:

  • Kullanıcılardan bilgi çalmak için
  • Kullanıcıları gözetlemek için
  • Sürekli olarak reklam görüntülemek için
  • Satın almadan önce denenen bir ürünü tüketiciye zorla satmak için

Bazen korsanlar, kullanıcıları kendileri hakkında çok önemli bilgileri ele geçirmek için kullanılan web sitelerine yönlendirme amacıyla tarayıcılara kötü amaçlı yazılım yerleştirir. Bu veriler arasında kullanıcı kimliği, parola, tam ad, adres, sosyal güvenlik numarası ve hatta annenizin bekarlık soyadı gibi güvenlik sorularının yanıtları olabilir.

Siber suçlular daha sonra, kullanıcıların internette oturum açtığı hesaplara erişmek için bu bilgileri kullanır. Bazı durumlarda, finansal verileri elde edip bir kullanıcının parasını veya kimliğini çalabilirler.

Ancak kullanıcıların tarayıcısına yazılım yüklemek için uzman bir suçlu olmak gerekmez. Bazı pazarlama şirketleri, kullanıcıların ziyaret ettikleri siteleri ve bu web sayfalarında ne kadar zaman harcadıklarını görmek için internet üzerindeki aktiviteleri izlemek üzere aynı adımları kullanır. Bunlar daha sonra bu bilgileri, reklam kampanyalarını hedeflemek için kendileri kullanır ya da pazarlama içeriklerini odaklamak için bu verileri kullanan diğer şirketlere satarlar.Tarayıcı Korsanlığı Nedir

Tarayıcı Korsanlığı Hangi Yöntemlerle Cihaza Yerleştirilir?


Bazen bu şirketler, reklam ödeneklerini kullanıcıların cihazlarında açılan ekran reklamlarına veya internette kullanıcıları “takip eden” mesajlara harcar.

Mal veya hizmet satan web siteleri giderek artan bir şekilde tarayıcıların içine pikseller yerleştirmektedir. Bu pikseller, kullanıcılar reklamlara veya tekliflere karşılık verse bile her zaman kaldırılmaz.

Tarayıcı korsanlığının en tehlikeli biçimi, bir satıcının yeni ve izinsiz bir yazılım programını zorla tarayıcıya yerleştirmesiyle yapılır. İzinsiz yerleştirilen uygulama, tarayıcının görev çubuğunda ciddi miktarda alan kaplayabilir.

Buradaki amaç genellikle, kullanıcının bir tür yazılımın tam sürümünü satın almasını, bir satıcının web sitesinde alışveriş yapmasını veya belirli bir sorgulama motorunu kullanmasını sağlamaktır.

Kötü amaçlı olsun veya olmasın, tarayıcınıza yerleştirilen dosyalar depolama alanını kullanır ve bilgisayarlardaki işleme hızlarını düşürür. Kullanıcıların sürekli olarak bu dosyaları sistemlerinden temizlemesi gerekir.

Tarayıcı Korsanlığı Nedir

Tarayıcı Korsanından Nasıl Kurtulursunuz?


Bazı antivirüs yazılımları; reklam yazılımı ve casus yazılım olduğunda kullanıcıları uyarır ancak bazı yeni kötü amaçlı yazılımlar algılanmayabilir veya güvenlik yazılımı izinsiz giriş yapan korsanı tespit edip sistemden atamayabilir. Bu tür durumlarda arabirimin kontrolünü yeniden ele geçirmek için kullanıcıların tarayıcılarını yeniden yüklemesi gerekir.

Uç örneklerde ise bu korsanlık programı kendisini tarayıcıya tekrar yükler ve kullanıcıların bilgisayarlarındaki içerikleri silmesi, yeni bir işletim sistemiyle birlikte en güncel tarayıcı sürümünü yüklemesi ve kişisel dosyalarını bir yedeklemeden geri yüklemesi gerekebilir.

Tarayıcı Korsanlığı Nedir

Tarayıcı Korsanlığından Nasıl Korunabilirsiniz?


Tarayıcı korsanlığı, kişinin kendini korumasının zor olduğu saldırı çeşitlerinden birisidir. Dizinlerle birlikte tarayıcı çerezlerinin ve geçmişlerinin sık sık temizlenmesi kendinizi korumanız açısından faydalı olur. Aynı zamanda, kötü amaçlı yazılımların kendilerini tarayıcılara yeniden yüklemesini engellemek için kaliteli bir antivirüs yazılımı yüklemek de kritik önem taşır. Güvenlik yazılımı, kullanıcıları yetkisiz yükleme girişimlerine karşı uyarmalı ve yapılacak işlemi kullanıcının seçmesine izin vermelidir. Bu, virüs bulaşma riskini azaltır.

Bunun yanı sıra, yükledikten sonra içinden başka yazılımlar çıkabilecek ücretsiz yazılım programlarını çalıştırmaktan kaçının. Ayrıca istenmeyen uygulamaların bilgisayarınıza girme ihtimalini küçültmek için yüklemeyi düşündüğünüz her yazılımın indirme ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kullanıcılar kendilerini korumak için hangi yaklaşımı benimserse benimsesin en iyi savunma, sık sık işletim sistemi ve tarayıcı güncellemeleri yapmaktan ve web sitelerini ziyaret ederken gereken ölçüde dikkatli olmaktan geçer.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*