İranlı Hackerlar İsraili Hedef Aldı

 

Bir grup İranlı hacker, video yayınlayarak  İsrail’de bulunan bir su dağıtım şebekesinin kontrol sistemine nasıl sızdıklarını gösterdi


Siber güvenlik firması OTORIO’nun yayımladığı habere göre, İranlı hackerlar sızdıkları su dağıtım şebekesinin internete doğrudan bağlı olan insan-makine arayüzüne (HMI) izinsiz erişim sağladı. Erişimi ele geçirmelerinde arayüzün, kimlik doğrulama gibi herhangi bir koruma önleminin olmaması da oldukça etkili oldu.  Hackerlar böylece, sızdıkları sistemde su dağıtım şebekesindeki herhangi bir değeri istedikleri gibi değiştirme imkanına sahip oldular. Sisteme sızan hackerlar suyun sıcaklığından uygulanan basınca kadar şebekenin birçok ayrıntısını kontrol etme olanağı buldu.
1 Aralık’ta  yayınlanan videodan sonra sistemi işleten yetkililerin kimlik doğrulama vb. çeşitli güvenlik önlemlerini artırdıkları açıklandı. Fakat OTORIO araştırmacıları, sistemin hala açık barındırdığını yapılan incelemeler sonucunda tespit etti.
Yaşanan olay İranlı hackerların İsrail su sistemlerini ilk hedef aldıkları vaka değil. Güvenlik araştırmacılarının tespit ettiği iki saldırı daha İsrail’de bulunan küçük ve yerel, su dağıtım şebekelerine yönelik gerçekleştirildi.
Yetkililer, saldırıların sistemlerde herhangi bir zarara sebep olmadığını belirtse de, hackerların endüstriyel sistemlere nasıl sızılacağına dair bilgi birikim ve siber kabiliyetlerinin geliştiği yorumu yapılıyor.
İsrail’e saldıran hackerlar geçtiğimiz günlerde de Texas’ta faaliyet gösteren bir eğitim sitesini hedef almış ve eylemlerini İran’ın nükleer faaliyetlerini yöneten Muhsin Fakhrizade’nin ölümüyle sonuçlanan ve İsrail tarafından gerçekleştirilen suikaste cevap olarak nitelemişti.
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*