İnterpol Çevrimiçi Dolandırıcılık Operasyonu Gerçekleştirdi

 

Interpol çevrimiçi dolandırıcılık ile ilgili yeni bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyon kapsamında yaklaşık bin kişi tutuklandı.


Polis, iş e-postalarını ele geçirme (BEC) dolandırıcılığı da dahil olmak üzere çevrimiçi mali suçlara karşı Interpol tarafından koordine edilen bir operasyonun kapsamında 1.003 kişiyi tutukladı. Son birkaç ayda 22 farklı bölgede bu tutuklamalar gerçekleşti.

20 ülkedeki kolluk kuvvetleri, aşk dolandırıcılığı, yatırım dolandırıcılığı ve çevrimiçi kumarla bağlantılı kara para aklama dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi dolandırıcılık suçlarını içeren tutuklamaları Haziran ve Eylül ayları arasında gerçekleştirdi. Interpol’ün HAECHI-II Operasyonu kapsamında yaklaşık 2.350 banka hesabına el konuldu.

Nispeten düşük seviyeli ve düşük bahisli bir suç türü olarak yaygın çevrimiçi dolandırıcılık kavramından çok uzak olan HAECHI-II Operasyonunun sonuçları, ulus ötesi organize suç gruplarının yasadışı suçları yönlendirmeden önce kurbanlarından milyonları çıkarmak için interneti kullandığını gösteriyor. Uluslararası kriminal polis örgütü, dünyanın dört bir yanındaki banka hesaplarına nakit para yatırdıklarını söyledi.

Operasyon özellikle BEC’i veya genellikle kuruluşta daha kıdemli biri tarafından gönderilmiş gibi görünen e-postaları kullanarak, sözde tedarikçilere veya yüklenicilere büyük meblağları havale etmek için personeli kandırmayı içeren e-posta dolandırıcılığını hedef aldı.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*