İnternet Yoluyla Şantaj Suçu Savcılık Dilekçe Örneği

 

İnternet yoluyla şantaj suçu dilekçe örneği aşağıdadır. Bilişim yoluyla işlenen suçlar için şikayetinizi aşağıdaki dilekçe örneğinden faydalanarak yapabilirsiniz.


İnternet ve bilişim sistemlerinin yaygınlaşması, bu alanda işlenen suçlarda da önemli bir artış meydana getirmiştir. Artık Türk Ceza Kanunu ve diğer yasalarda düzenlenen birçok suçun internet üzerinden de işlenebildiğini görmekteyiz.

Şantaj suçlarının büyük bir kısmı da internette sosyal medya siteleri aracılığıyla işlenmektedir. Genellikle Facebook, Twitter, İnstagram gibi siteler üzerinden şantaj suçları işlenmektedir. Çoğu zaman da kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi suretiyle şantaj suçu işlenmektedir.

Bu durumda şantaj suçuyla birlikte, kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi ve kullanılması suçlarından da soruşturma açılmakta ve failin durumu ağırlaşmaktadır. Birçok durumda da, kişinin kendi rızasıyla sanal sohbet sırasında paylaştığı görsel ve videolar daha sonra şantaj amaçlı kullanılabilmektedir.

Bu makalemizde, internet üzerinden işlenen şantaj suçu karşısında neler yapılması gerektiği, hangi adli mercilere başvurulabileceği, bu başvurularda bulunurken hangi delillerin kullanılması gerektiği detaylı bir şekilde izah edilmiş, örnek dilekçeye yer verilmiştir.


İNTERNET YOLUYLA ŞANTAJ SUÇU DİLEKÇE ÖRNEĞİ


…. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ                          : ad-soyad (T.C.NO: …)

Adres

ŞÜPHELİ                              : ad-soyad (T.C.NO: …)

Adres

SUÇ                                       : Santaj

AÇIKLAMALAR                  :

1-) Şüpheli ile internetten tanıştık ve yaklaşık 2 hafta kadar internette sohbet ederek arkadaşlığımızı ilerlettik. Daha sonra şüphelinin ısrarları üzerine bir defaya mahsus olmak üzere cafede buluştuk ve birlikte bir şeyler içtikten sonra ayrıldık.

2-) Şüpheli ile ilerleyen zamanlarda internet üzerinden ve telefondan konuşmaya devam ettik. … tarihinde şüpheli kendisine açık resimlerimi göstermem için ısrarcı olmuştur. Önce kabul etmedim ancak şüpheli ısrarla çıplak resimlerimi göndermemi istemiştir.

3-) Şüphelinin ısrarları üzerine ve aramızda ilerleyen arkadaşlığa güvenerek şüpheliye göğüslerim açık resimlerimi gönderdim. Bu resimleri çeşitli zamanlarda şüpheliye Whatsapp üzerinden gönderdim.

4-) Şüpheli ilerleyen zamanlarda şahsımdan çeşitli isteklerde bulunmaya başlamıştır. Önce telefon faturasını ödememi istemiştir. Arkadaş olduğumuz için birkaç defa şüphelinin telefon faturasını ödedim. Ancak şüpheli zamanla kendisinin zor durumda olduğunu söyleyerek para istemeye başladı. Param olmadığını ve gönderemeyeceğimi söyledim ancak şüpheli ısrarcı tavırlarına devam etti ve aramızda tartışma çıkmıştır.

5-) Şüpheli, kendisine para göndermemi aksi halde çıplak resimlerimi aileme göstermekle tehdit etmeye başlamıştır. Şüphelinin bu tehditlerinden korkarak şüpheliye ekte sunmuş olduğum banka dekontlarından anlaşılacağı üzere para gönderdim.

6-) Şüpheli daha sonra çeşitli zamanlarda müvekkilden kendisine para göndermesini, telefon faturasını ödemesini ve yine çıplak resim göndermesini istemiştir. Müvekkil artık şüphelinin tehdit ve şantajlarına dayanamamış ve durumunu ailesine anlatmıştır.

7-) Yukarıda anlattığım üzere şantaj suçunu işlemiş bulunan şüpheli … … hakkında belirtilen suçun oluşmuş bulunmasından dolayı şikayet dilekçesinin verilmesi zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER      : 5237 S. K.  m. 107 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER        : Tanık beyanları ve banka dekontları, telefon görüşme tutanakları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM            : Yukarıda açıklanan nedenlerle şüphelinin şahsıma karşı gerçekleştirmiş olduğu fiiller nedeniyle cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…

 

Eki :

Ek-1: Banka Dekontu

 

Müşteki:

İmza:

Bilişim Suçları Şikayet Dilekçesinde Delil Olarak Neler Sunulabilir?


Özellikle vurgulamak gerekir ki; bilişim suçlarında deliller büyük oranda soruşturma aşamasında toplanabildiğinden ve bu deliller ışığında kanaate varıldığından, kovuşturma aşamasında yeni bir bilgi-delil temin edilebilmesi genellikle çok zor ya da imkansızdır.

Sanal ortamda veriler zamanla değişmekte ya da kaybolmaktadır. Bu nedenle soruşturma aşamasında toplanamayan deliller nedeniyle yargılama aşaması delil yetersizliğinden beraat kararları ile sonuçlanmaktadır.

Sanal ortamda işlenen bu suçların delillendirilmesi oldukça güç olduğundan en önemli ve güvenilir delil dijital materyaller üzerinde yapılacak inceleme ve failin eylemi kabul etmesidir. Eylemi kabul genellikle az rastlanan bir durum olduğundan suça konu sistem üzerinde yapılacak inceleme son derece önemlidir.

Yetkisiz erişim sağlandığı iddia edilen sistem bir bankaya ait ise, ilgili bankadan bir yazı ile inceleme sonucu elde edilen tüm bilgiler istenebilir.

Sisteme erişim sırasında tespite düşen IP adres bilgileri, sisteme ne şekilde girildiği, bu sistemden başkasına yarar sağlanıp sağlanmadığı, bilgi temin edilip başka yerde kullanılıp kullanılmadığı, sisteme zarar verilip verilmediği, TCK’nın 243. maddesinde yazılı suçlar haricinde başka suçların ayrıca oluşup oluşmadığını tespit bakımından önemlidir.

Tespit edilecek IP adresi kullanıcıları bilgileri hızlı bir şekilde internet servis sağlayıcılarından (Türk Telekom, Avea, Turkcell, Vodafone vs.) temin edilmelidir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*