İnternet Tarayıcıları Ortak Platform Geliştirmeye Hazırlanıyor

 

Dünya çapında geniş ölçekte pazar payına sahip internet tarayıcıları, uzantılar konusunda ortak bir vizyon belirlemek için iş birliği yapacaklarını açıkladı.


Apple, Google, Microsoft ve Mozilla ortak bir tarayıcı uzantısı platformu geliştirmek için bir araya geldi. İnternet  tarayıcıları tarafından geliştirilecek platform sayesinde, internet uzantıları konusunda standart bir çalışma yapılabilecek.

Tüm Tarayıcıları Etkileyen Zafiyet Ortaya Çıkarıldı

Yeni oluşturulan WebExtensions Topluluk Grubu, uzantı imzalama veya teslim etmeyi belirlemeyi, standartlaştırmayı veya koordine etmeyi planlıyor.

Diğer büyük tarayıcılar Chromium motorunu kullanırken, özellikle Safari, Apple’ın geçen yıl WWDC’de geliştiriciler için yeni taşıma araçları yayınlamasıyla eklenti ekosistemini genişletmeye çalıştı.

Şimdi ideal olarak performansı artıracak ve kötü amaçlı uzantıları uzak tutacak bir özellik üzerinde Chrome, Edge ve Firefox’un arkasındaki ekiplerle birlikte çalışıyor.

WebExtensions Grubu, yapacağı ilk taslak şartname çalışmalarının ardından başkalarının katılmasını sağlayacağı taslak üzerinde çalışmalara başlayacak. Yani WebExtensions Grubu’nun sadece bu devlerle sınırlı olmayacağını, diğer tarayıcıların da gruba katılacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Techİnside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*