Instagrama Veri İhlali Soruşturması

Instagram kullanıcıların iletişim bilgilerini açığa çıkarmakla suçlanıyor. Milyonlarca 18 yaş altı kişinin verisinin açığa çıktığı gerekçesiyle soruşturma da başlatıldı


İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Instagram’a yönelik oldukça detaylı bir inceleme başlattı. Komisyonun yaptığı incelemelerde usulsüz bir şekilde bilgilerin paylaşılıp paylaşılmadığı araştırılıyor.

İlk olarak The Telgraph tarafından paylaşılan bilgilere göre Instagram, 18 yaş altı kullanıcıların e-posta adresleri ve telefon numarası bilgilerini halka açık bir şekilde paylaştı. Açılan ikinci soruşturma ise Instagram’ın kullanıcı hesap ve profil ayarlarını DPC tarafından belirlenen standartlara uygun bir şekilde koruyup koruyamadığını araştırmak üzerine yürütülüyor.

Her iki soruşturmanın da kişisel verilerin gizliliği üzerine olması, Instagram’ı bu soruşturmalarda bir hayli zor durumda bırakıyor. Eğer soruşturma sonrasında Instagram suçlu bulunursa, yıllık gelirinin yüzde 4’üne denk gelen tutarda veya milyon Euro sınırında bir para cezası ödemekle yükümlü olabilir. Eğer Instagram her iki soruşturmadan da suçu bulunursa, ayrı ayrı ceza ödemek durumunda kalacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*