İnsan Beyni ile Bilgisayar Kontrol Deneyi Tamamlandı

 

İnsan-makine deneyleri tüm hızıyla sürerken, tarihte bir ilke imza atıldı. İlk kez bir insan beyni, kablo bağlantısına dahi ihtiyaç duymadan bir bilgisayarı kontrol etti. BrainGate teknolojisiyle iki katılımcı 24 saat boyunca kablo olmadan bilgisayara komut aktardı.


Bilim insanları tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan, bir zamanlar düşüncesi bile hayal olan bir bilgisayar-insan deneyi başarıyla tamamlandı.

Sonuçları “IEEE Transactions on Biomedical Engineering” dergisinde yayımlanan çalışmaya göre insan beyni ilk kez kablo bağlantısına dahi ihtiyaç duymadan bilgisayar bağlantısı kurabildi.

İnsan Beyni Ve Makine Üzerine İnceleme

 

Beynin motor korteksine bağlanan bir parçayla kablo ihtiyacı olmadan beyin mesajları bilgisayara iletildi.

Araştırmaya göre 24 saatlik süren testte, komut aktarımı başarılı oldu. Yani teste katılanlar düşünce gücüyle bilgisayara istedikleri komutu verdi.

insan beyni ve kablosuz bilgisayar

Araştırma Felçli İki Kişiyle Yapıldı


Çalışmaya 2 kişi katıldı. Söz konusu iki kişinin de felçli olduğu ve bu nedenle bilgisayarlı yardıma ihtiyaç duyduğu bildirildi.

Bilim insanları, iki katılımcının da benzer hızda komut aktarımı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Araştırma Brown Üniversitesi bünyesinde yapıldı ve sonuçları “IEEE Transactions on Biomedical Engineering” dergisinde yayımlandı.

Araştırma ekibinden John Simeral, “Kablosuz sistemlerin, en iyi performans kabul edilen kablolular gibi çalışabileceğini ortaya koyduk. Sinyaller neredeyse kablolu ekipmanlar aynı doğrulukla kaydedildi ve aktarıldı. Daha önceki çalışmalardan tek farkı insanlar daha fazla kablolara bağlı olmak zorunda değiller. Bu da BrainGate sisteminin kullanım alanını genişletiyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*