İngiltere Rusya’nın Tehditleri Konusunda Uyarıda Bulundu

 

İngiltere Genel Kurmay Başkanı, Rusya’nın büyüyen sualtı programının deniz altında bulunan kabloları tehdit edebileceği ve dünyanın iletişim ağlarını riske atabileceği konusunda uyardı.


56 Yaşındaki Amiral Tony Radakin, Times of London’a yaptığı açıklamada son yirmi yılda “Rus deniz altı ve su altı faaliyetlerindeki olağanüstü artış” konusundaki endişelerini anlattı ve denizin derinliklerinde “denizaltılardan daha fazlası” olduğu konusunda uyardı.”

Rusya’nın su altı programının, dünyanın “gerçek bilgi sistemini” sağlayan deniz altı kablolarını “riske atmayı ve potansiyel olarak sömürmeyi” amaçladığını söyledi.  Radakin, gazeteye yaptığı açıklamada, “Ağırlıklı olarak tüm dünyadaki bilgi ve trafiğin seyahat ettiği yer burası.” dedi. “Rusya, bu deniz altı kablolarına zarar verme ve potansiyel olarak bunları kendi yararına kullanma kabiliyetini artırdı.” diyen Radakin Rusya’nın kabloları kesme girişiminin bir savaş eylemi olup olmayacağı sorusuna ise “Potansiyel olarak evet!” cevabını verdi.

Modern su altı hatları, internet hizmetleri de dahil olmak üzere dijital verileri taşımak için binlerce mil fiber optik kablo taşıyor.

İLETİŞİM KABLOLARI RUS VARLIĞI KARŞISINDA SAVUNMASIZ


Görevi devraldığından bu yana ilk röportajını veren Kraliyet Donanması eski başkanlarından Radakin, daha önce deniz dibi iletişim kablolarının Rus askeri varlıklarına karşı “savunmasız” olduğu konusunda açıklama yapan selefi Hava Şefi Mareşal Sir Stuart Peach tarafından 2017’de yapılan bir uyarıyı yinelemiş oldu.

İngiliz gemileri, Kuzey Atlantik gibi bölgelerde su altı kablolarını Rus denizaltılarından koruyorlar.

Bir İngiliz fırkateyn ile bir Rus denizaltı arasında 2020’de gerçekleşen çarpışmanın Rus kablo haritalama faaliyetinin kapsamı hakkında spekülasyonları artırdı.  Bir belgesel ekibi tarafından yeni yayımlanan görüntülerde çarpışma anı görülüyor.

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*