İngiltere Dış İşleri Bakanlığına Kimliği Belirsiz Hackerlar Siber Saldırı Düzenledi

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, siber saldırıya uğramasının ardından “acil durum” bildirisinde bulunarak, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nden (FCDO) acil yardım talebinde bulundu.

FCDO Saldırının Aciliyeti ve Kritikliği Nedeniyle Rekabet Prosedürlerini Gerçekleştirmedi

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), acil destek talebi ile sonuçlanan “ciddi bir siber güvenlik olayının” hedefi oldu. Kurum, denizaşırı ülkelerdeki 280 büyükelçilik ve yüksek komisyonlar dahil olmak üzere diplomatik ve kalkınma ofislerinde 17 bin 300 personel istihdam ediyor.

İngiltere hükümeti, olayın açığa çıkmasının ardından güvenlik hizmeti almak adına ihaleye çıktı. Kesinleşen ihale bildiriminde FCDO’nun BAE Systems Applied Intelligence’a ciddi bir siber güvenlik olayına maruz kalmasının ardından 467 bin 325 pound ödediği ve konuyla ilgili daha fazla ayrıntı verilmediği bildirildi. Başka şirketlerin başvuruları değerlendirilmeden, durumun aciliyeti dolayısıyla ihale doğrudan BAE Systems Applied Intelligence’a verildi. FCDO işin aciliyeti ve kritikliği nedeniyle rekabet prosedürlerini gerçekleştirmedi.

İngiltere Rusya’nın Tehditleri Konusunda Uyarıda Bulundu

Kesinleşen ihale bildiriminde “Hak sahibi tedarikçi, kurumun uzun vadeli hizmet yönetimi entegratörü olarak işlev görüyor ve bu nedenle Kurumun altyapısı hakkında önemli bilgi ve anlayışa sahip kaynaklara sahip” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) sözcüsü ise şunları söyledi: “Güvenlik hakkında yorum yapmıyoruz, ancak potansiyel siber olayları tespit etmek ve savunmak için sistemlerimiz mevcut.”

İngiltere Dış İşleri Bakanlığına Kimliği Belirsiz Hackerlar Saldırdı

BBC’den gelen bir rapor, kimliği belirsiz hackerların FCDO sistemlerine girdiğini, ancak daha sonra tespit edildiğini ekliyor.

Forrester’ın baş analisti Paul McKay,” FCDO’nun bir siber saldırının hedefi olması ve şu anda içinde bulunduğumuz karmaşık jeopolitik durum göz önüne alındığında düzenli olarak hedef alınması şaşırtıcı değil” dedi ve ekledi: “İhlalin niteliği, nasıl tespit edildiği ve saldırı motivasyonunun ne olduğu hakkında fazla bir şey bilmiyoruz”

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*