İngiltere Dijital Pound Çalışmalarına Başladı

 

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İngiltere Hazinesi, dijital para birimi oluşturmak için çalışmalara başladığını duyurdu.


BoE’den yapılan açıklamada, İngiltere Hazinesi ve BoE’nin, merkez bankası tarafından hane halkı ve işletmelerce kullanılmak üzere dijital para (dijital pound) çalışmalarına başlamak için bir görev gücü oluşturduğu belirtildi.

İngiltere’de dijital paranın(dijital pound) ihracına karar verilmediğine işaret edilen açıklamada, dijital pound hususunda karara varmadan önce paydaşlarla riskler ve faydalar hakkında görüşmeler yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, ülkede olası dijital paranın, nakit para ve banka mevduatlarının yerine geçmeyeceği, söz konusu para biriminin ayrı bir varlık olarak ele alınacağı kaydedildi.

Dünya Ülkeleri ve Gelişen Kripto Para Dengesi

Dünya Ülkelerinde Dijital Para Çalışmaları Ne Durumda ?


Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) göre ise, dünyada en az 52 ülke kendi dijital para birimini geliştirmek için hali hazırda çalışmalar yürütüyor.

Bu ülkelerin başında ise Çin geliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Çin, dijital para birimi Yuan’ı tanıtmıştı. Ancak test aşamasını geçemeyen “Dijital Yuan” yürürlüğe konulamamıştı.

İsveç ise, 2020 Aralık ayında ulusal para birimi kronu, dijital para birimiyle değiştirmek için düğmeye bastığını açıklamıştı. İsveç Finansal Piyasalar Bakanı Per Bolund, projenin 2022’de hayata geçmesinin planlandığını da dile getirmişti.

İngiltere Dijital Pound çalışmalarına başladı

Türkiye’de Dijital Para İçin Çalışmalara Başladı


Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı ise Mart ayında, Türkiye’nin yeni Ekonomi Reformları Eylem Planı’nı paylaşmıştı.

Yayınlanan Ekonomi Reformları Planı, 10 ana başlıktan oluşuyordu ve içeriğinde birçok hamle öngörülüyordu. Bakanlığın internet sitesinde paylaşılan takvimde dijital paralarla ilgili önemli bir detay da bulunuyordu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı eylem planında, Türkiye’nin dijital para kanunu için tarih verilmişti.

Merkez Bankası’nın sorumluluğundaki eylem planının ise yeni yıl öncesi bitirilmesi hedefleniyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*