İlk Dijital İnsan Douglas Tanıtıldı

ABD merkezli özel efekt şirketi Digital Domain, ilk otonom dijital insan Douglas’ı tanıttı


ABD’li özel efekt şirketi Digital Domain, ‘insanlarla makineler arasındaki gerginliği yok etmek’ sözüyle geliştirdiği ilk otonom dijital insan olan Douglas’ı tanıttı.

Fiziksel olarak, şirketin bilim insanı Doug Roble’un mükemmel bir dijital kopyası olan Douglas, kendi kendine hareket edebiliyor.  Şu anda geliştirme aşamasında olan Douglas, doğal ve kolay bir iletişim ile insan ile makine arasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Yüz değiştirme kabiliyetine sahip olacak olan Douglas’ın 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İnsana yakın hareketleriyle dijital gerçeklik sunan Douglas, fiziksel olarak şirketin bilim insanı Doug Roble’un mükemmel bir dijital kopyası olarak göze çarpıyor. Çok sayıda makine öğrenimi ve dijital alan ar-gesi kullanılarak yapılan Douglas, dil öğrenme yeteneği, insansı ifadeleri ve önceden konuştuğu insanları hatırlama gibi özellikleriyle insansı özellikler taşıyor.

Konuşmalarının çoğunu Alexa ve Siri gibi otonom şekilde yapabilen Douglas, herhangi bir sohbet botuna veya asistan sistemine bağlanabiliyor. Bununla birlikte verdiği cevaplarla gerçek zamanlı etkileşimler sunan Douglas, dostça bir yüze bürünebiliyor ve duygusal açıdan zeki cevaplar verebiliyor.

Şirketin bilim insanı Doug Roble’un yaklaşık yüz saat çalışarak sesini ve mimiklerini kaydedilerek oluşturulan Douglas,  toplanan verilerden sonra bir kişinin yüz saat içerisinde gösterebileceği bütün fiziksel ve duygusal aktiviteleri aynı şekilde ifade edebiliyor. Yüzünü de efekt ile değiştirebilen Douglas, farklı farklı sesler de çıkarabiliyor.

Digital Domain CEO’su Daniel Seah, “Douglas, otonom insan dünyasına daha piyasaya çıkmadan bile görülmemiş bir gerçekçilik düzeyi getirdi” ifadelerini kullanırken, “Digital Domain olarak kendimizi geliştirmeyi dürdürdükçe dijital insan yeteneklerini geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*