İfşacı Snowden’dan Beklenmedik Açıklama

 

ABD’nin gizli dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran ve sonrasında Rusya’da yaşamaya başlayan eski NSA (National Security Agency-Ulusal Güvenlik Ajansı) çalışanı Edward Snowden, ABD-Rusya çifte vatandaşlığına başvuracağını açıkladı


Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatan kişi olarak bilinen Edward Snowden, adil yargılanmayacağı düşüncesiyle ülkeyi terk etmiş, ve Wikileaks’in kurucusu Julian Assange‘ın tavsiyesiyle Rusya’ya sığınmıştı. Rusya’da havalimanında bir süre kaldıktan sonra Temmuz 2013’te 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı alan Snowden, sürenin dolmasından sonra 1 Ağustos 2014’te 3 yıllık geçici oturum hakkı elde etmiş, 22 Ekim 2020’de ise  avukatının yaptığı açıklamaya göre Rusya’dan kalıcı oturma izni almıştı.

Edward Snowden’ın, Twitter’dan yaptığı son açıklamaya göre ise Snowden, ABD-Rusya çifte vatandaşlığına başvuracağını ifade etti.

Snowden, “Anne ve babamızdan yıllar süren ayrılığın ardından, karım ve ben oğlumuzdan ayrılmayı istemiyoruz. Pandemi  sebebiyle sınırların kapatıldığı bu dönemde, bu sebeple ABD-Rusya çifte vatandaşlığına başvuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Snowden ayrıca eşinin de kendisinin de ABD’li olarak  kalacağını, çocuklarını da fikirlerini özgürce ifade etmek gibi Amerikan değerleriyle yetiştireceklerini belirtti. Snowden, bütün ailenin bir araya gelebilmesi için ABD’ye dönebileceği günü sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

2013 yılında ABD’nin kamu aleyhine faaliyetlerini deşifre ederek dünyada büyük yankı uyandıran Snowden, hiçbir şeyi tek başına yapmadığını, gazetecilerle birlikte çalışarak, bu eylemi gerçekleştirebildiğini ifade etmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*