IBM: Hack Saldırıları Gerçekleştirilebilir

 

BioNTech ile Pfizer’in geliştirdiği corona virüs (Covid-19) aşısını taşımak ve saklayabilmek için, ‘soğuk zincir’ uygulanması gerekiyor. IBM hacker’ların bunu sağlayacak firmaları hedef alabileceği uyarısında bulundu.


ABD’li Pfizer ile ortak aşı geliştiren Alman BioNTech’in Covid-19 aşısını geliştirdikleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Ancak aşıyı üretmek kadar onu taşımak ve uygun ortam da muhafaza etmek de bir hayli önem taşıyor. Zira aşının fayda etmesi için uygulama anına kadar eksi 70 derecede muhafaza etmek gerekiyor.

‘Soğuk zincir’ kavramı işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Son günlerde hayli sıklıkla duymaya başladığımız bu tabir aşının uygulanacağı ana kadar olan süreçte aşıyı gerekli olan sıcaklıklarda tutan tedarik zincirini tanımlamak için kullanılıyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ta yer alan habere göre, ABD merkezli teknoloji firması IBM hacker’ların ‘soğuk zincir’i sağlayacak firmaları hedef alabileceği uyarısında bulundu.

Konu ile ilgili resmi sitesi üzerinden bir yazı yayınlayan IBM,”küresel  oltalama kampanyası”nın bu soğuk zinciri sağlayan şirketleri hedef alabileceğinin altını çizdi.

IBM bu uyarısına kanıt olarak bir siber güvenlik grubunun ‘soğuk zincir’ için çalışacak şirketler için bilgi toplamasının keşfedilmesini gösterdi. 

Siber saldırganların üzerinde araştırma yaptığı firmanın Çin merkezli  Haier Biomedical olduğu belirtildi.

Aynı yazıda Haier Biomedical’ın aşıların ‘soğuk zincir’ ile taşınması üzerine hizmet verdiği bilgisinin altı çizildi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*