Huawei: HarmonyOS 2.0 Duyurdu

Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS 2.0 için ilk cihaz belli oldu


Huawei Geliştirici Konferansı 2020’de tanıtılan işletim sisteminin ilk olarak giyilebilir teknolojiyle kullanıcılara sunulacağı açıklandı

Huawei, 2021'de gelecek HarmonyOS 2.0 işletim sistemini duyurdu | Dünyanın ilgisi

Huawei, evrensel bir işletim sistemi olarak lanse ettiği HarmonyOS’un yeni sürümü HarmonyOS 2.0’ı duyurdu. İşletim sistemi, uyarlanabilir kullanıcı arayüzü ve daha fazla güvenlik gibi bir dizi iyileştirme ile geliyor.

2019’da düzenlediği geliştirici konferansında tüm cihazlarda kullanılabilir evrensel işletim sistemi Harmony OS’un tanıtımını gerçekleştiren ve hedeflerini açıklayan Huawei, 2020 Geliştirici Konferansı’nda da ise işletim sisteminin yeni versiyonu olan Harmony OS 2.0’ı duyurdu.

Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS 2.0 ilk olarak akıllı saatle pazarlarda yerini almaya hazırlanıyor. Aynı zamanda Pekin’de geçen haftalarda 2020 Çin Uluslararası hizmet ticareti fuarı da bu doğrultuda gerçekleştirildi. HarmonyOS 2.0 adındaki işletim sistemi gelecek yıl ise akıllı telefonlardaki yerini alacak.

HarmonyOS 2.0 işletim sistemi ticari kullanıma Huawei Watch GT 2 Pro modeliyle sunuluyor. Çinli teknoloji devi akıllı saat modelini Avrupa ve Çin pazarları için iki farklı işletim sistemiyle satışa sunacak. Avrupa’da LiteOS işletim sistemi kullanılırken, Çin pazarında HarmonyOS 2.0 ile satışa çıkacak. Huawei’de üst düzey bir yetkili olarak görev alan Zhang Wei, böyle bir stratejinin verimli olacağını düşünüyor.

Open Harmony Projesi de Duyuruldu

Huawei, Geliştirici Konferansı sırasında, Harmony OS’un açık kaynaklı versiyonu olan OpenHarmony projesini de duyurdu. Huawei’nin açıklamasına göre OpenHarmony, şu an için 128KB ila 128MB RAM’e sahip cihazları destekleyecek. Nisan 2021’de bu sınır 4 GB’a ulaşacak ve Ekim 2021’de RAM sınırı tamamen ortadan kalkacak.

harmony os

HUAWEI WATCH GT 2 PRO TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Huawei tarafından yapılan açıklamalara göre Harmony OS 2.0; her türlü cihaza uyarlanabilir kullanıcı arayüzü, gelişmiş güvenlik ve daha iyi çalışan bir yapay zeka destekli akıllı ses tanıma gibi özelliklerle geliyor. Huawei ayrıca Harmony OS 2.0’da daha hızlı uzaktan okuma/yazma performansı sunan cihazlar arası veri aktarımlarına odaklandığını belirtti.

Huawei ayrıca bir süredir üzerinde çalışma yürüttüğü çoklu ekran kullanımı için de Harmony OS 2.0 lansman etkinliğinde birkaç örnek gösterdi. Paylaşılan örnekte uzaktan eğitim gören bir çocuk, ders materyallerini akıllı TV üzerinden görüntülerken etkileşimli içeriklere tablet üzerinden erişebiliyor.

Ekran boyutu 1.39 inç olan akıllı saatin ekran çözünürlüğü 454 x 454 olarak açıklanmıştı.

Batarya kapasitesi 455 mAh olan bu cihazın 14 günlük bir pil ömrü sunduğu biliniyor. Ayrıca bu ürünün üçüncü parti uygulamaları desteklediği de söylenmişti. Kendisinin ekranı Huawei imzalı bir akıllı telefonun ekranını yansıtabilecek ve tıpkı ikinci bir ekran gibi çalışacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?