Hindistan Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Geliştirdi

Hindistan ordusu, “Kendi kendine yeten Hindistan” sloganıyla ‘güvenli mesajlaşma uygulaması’ geliştirdi.


Hindistan ordusu “Kendi kendine yeten Hindistan” anlamına gelen ‘Atmanirbhar Bharat’  mottosuyla “İnternet için Güvenli Uygulama (Secure Application for the Internet-SAI) adlı güvenli bir mesajlaşma uygulaması üretti.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME KULLANILIYOR


Hindistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, internet üzerinde Android platformlarda oluşturulan bu uygulamanın sesli, yazılı ve görüntülü konuşmaları uçtan uca şifrelediği belirtildi.

Açıklamada, “SAI” uygulamasının, WhatsApp, Telegram, SAMVAD ve GIMS gibi mevcut mesajlaşma uygulamalarına benzediğini ve uçtan-uca şifreleme mesajlaşma protokolünü hayata geçirdiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca, “Yerel servis sunucuları, kodlama ve güvenlik özellikleriyle ilgili ince ayarlamalar değerlendiriliyor.” ifadelerine yer verildi.

İSTİHBARAT GÜVENLİĞİ İLK ÖNCELİK


Bu ihtiyaç ordu yetkililerinin birbirleriyle iletişim kurmak için ticari mobil uygulamaları kullanmasının, güvenliği tehlikeye atacağı endişelerinden kaynaklanıyor. 2020 yılının başlarında Hindistan Ordusu, Facebook, Truecaller, Instagram gibi popüler uygulamaları ve PUBG gibi oyunları, ordu mensuplarının cep telefonlarından silmesine yönelik 89 uygulamayı yasaklayan bir ‘emir’ yayınlamıştı. Bu yasaklamaların, hassas ulusal güvenlik bilgilerinin sızmasını engellemek için tasarlandığı dile getirilmişti.

Bu uygulama ise, ordu mensupları arasında güvenli iletişim için kullanılacak.

UZMAN KADRO KONTROLÜNDE ÇALIŞILIYOR


Açıklamada uygulamanın, bilgisayar güvenliği olaylarını ele alan uzman gruplardan oluşan bilgisayar acil güvenlik ekipleri (Computer Emergency Response Team) ve Ordu Siber Grubu (Army Cyber Group) tarafından incelendiği bildirildi. Fikri Mülkiyet Hakları (IPR) başvurusu, altyapıyı NIC’de barındırma ve iOS platformunda çalışma sürecinin şu anda devam ettiği ifade edildi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*