Hamas’a Ait Siber Saldırı Üssü Keşfedildi

 

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın, Siber Saldırı ve Karşı İstihbarat için İstanbul’da Gizli Bir Merkez Kurduğu Öğrenildi


İngiliz The Times gazetesinin haberine göre; Hamas’ın siber saldırı ve karşı istihbarat faaliyetleri yürütmek üzere İstanbul’da gizli bir merkez kurduğu öğrenilidi. Batılı istihbarat kaynakları tarafından edinilen bilgiye göre iki yıldan bu yana Hamas’ın kentteki resmi bürosundan ayrı faaliyet gösteren merkez, Türk hükümetinin bilgisi dışında kuruldu.

Hamas’ın lideri Yahya Sinvar’a doğrudan bağlı merkezin başında ise Samakh Saraj bulunuyor. Merkezin üç işlevi bulunduğu belirtilirken, merkez öncelikle silah yapımında da kullanılabilecek çift kullanımlı gereçlerin satın alınmasından sorumlu.

Bir diğer faaliyeti ise aralarında Gazze’deki Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin Orta Doğu ve Avrupa’daki büyükelçilikleri gibi Hamas’ın Arap dünyasındaki düşmanlarına karşı siber operasyonlar gerçekleştirmek.

Ayrıca merkezin gözetleme ve teftiş görevi yürüttüğü ve bu çerçevede Hamas’a sadakatinden şüphelenilen üyelerin de yer aldığı çeşitli sorgulama faaliyetlerini de gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Ayrıca Türkiye’deki diğer Hamas üyelerinin merkezden haberdar olmadığı hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinin de gelişmelerden bilgilendirilmediği kaydediliyor.

Hamas Suriyedeki Ana Üssü Kapatmak Zorunda Kaldı


Geçtiğimiz yıllarda Hamas’ın Arap dünyasındaki üslerinin çoğunu kaybettiği biliniyor. Bu kaybın nedenleri arasında; Mısır ve Batı yanlısı Arap rejimlerin, Arap Baharı devriminin arkasındaki Müslüman Kardeşler hareketine sırt çevirmesine ek olarak süregelen iç savaş nedeniyle Hamas’ın Suriye’deki ana bürosunu kapatmak durumunda kalması da önemli rol oynuyor.

Gazze’yi kontrol altında tutan Hamas ile Batı Şeria’da söz sahibi olan El Fetih Filistin’de 2021 yılında seçim yapılması için İstanbul’da yürütülen görüşmelerde genel bir anlaşmaya varmasına karşın, anlaşmanın son hali henüz tamamlanmadı. Yahya Sinvar’ın seçimle ya da zorla Filistin’in yönetiminde söz hakkı olmak istediği  ve El Fetih ya da tam adıyla Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketinin başındaki Mahmut Abbas’ın yerine geçmek istediği biliniyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*