Hackerların Kullandığı Kali Linux Nedir ?

Kali Linux, Sızma testleri için yurtdışında geliştirilmiş “Debian” altyapılı bir Linux dağıtımıdır. Oldukça hızlı, başarılı ve birçok yazılımı barındıran Kali Linux, Backtrack 5 R3 işletim sisteminin devamı olarak sunulmuştur. Kali Linux’un oldukça kullanışlı ve her kullanıcıya hitap eden bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Yazılım geliştiricileri, Bilişim güvenliği uzmanları, Ağ yöneticileri dahil birçok alanda çalışma yapanlar tarafından genelikle kullanılmaktadır. Aynı zamanda Adli bilişim çalışmalarında da kullanılır. Kişisel olsun kurumsal olsun herkes için vazgeçilmez bir işletim sistemidir.

Kali Linux ile network sızma testleri, web uygulama sızma testleri, wirelles sızma testleri, mobil sızma testleri,sql sızma testleri gibi birçok alanda çalışmalar yapabiliriz. Elbette bu bizlerin çalıştığımız alana bağlıdır. Yani Kali Linux bize bildiğimiz, yaptığımız işlerde yardımcı olan işletim sistemidir.

Yapısı gereği her çalışma için ayrı ayrı kategorize edilmiştir.

Kali Linux’da birçok araç vardır. Bu araçlar farklı katagorilere ayrılmıştır. Bu katagorilerin isimleri şöyledir :

  1. -Information Gathering Tools
  2. -Vulnerability Analysis Tools
  3. -WebApps Tools
  4. -Database Tools
  5. -Password Tools
  6. -Wireless Tools
  7. -Reversing Tools
  8. -Exploit Tools
  9. -Sniffing Tools
  10. -Post Exploitation Tools
  11. -Forensics Tools
  12. -Reporting Tools

Kali Linux’un en büyük avantajlarından biriside diğer Linux işletim sistemlerinde olduğu gibi güvenli olmasıdır. Fakat kali linux web sitesi barındırma vb. gibi işlemler için uygun bir işletim sistemi olmayıp sadece güvenlik testleri için tasarlanmıştır. Ayrıca Kali Linux açık kaynak kodlu bir platformdur ve tamamen ücretsizdir.

Kali Linux’u Nasıl Edinebiliriz?

Kali Linux bir çok güvenlik uzmanının vazgeçilmez aracıdır. Şimdi gelelim “Kali Linux’u nasıl edinebilirim“? sorusuna, Kali Linux’u indirmeyi aşağıda belirttik. ayrıca Kali Linux’u VMware veya da VirtualBox gibi sanal makina programları ile sanal olarak kurabileceğiniz gibi direkt kurulum yapıp işletim sistemi olarakta kullanabilirsiniz.

Backtrack’te olduğu gibi “KDE” masaüstü seçeneği yoktur. Sadece “GNOME” seçeneği mevcuttur. 32bit ve 64bit desteği mevcuttur. Şimdiki sürümü 2019.2 :

Kali Linux 2019.2 64 Bit İso Torrent İndir

Kali Linux 2019.2 64 Bit İso İndir

Eğer işlemciniz 64 bit destekliyorsa hem 32 bit hem 64 bit kali linux kurabilirsiniz; fakat işlemciniz 64 bit desteklemiyorsa sadece 32 bit kurulum yapabilirsiniz. 64 bit kurmak isteyenler yukarıdakini, 32 bit kurmak isteyenler aşağıdakini indirmelidir.

Kali Linux 2019.2 32 Bit İso İndir

Kali Linux 2019.2 32 Bit Direkt İndir

Yazımızı Nasıl Buldunuz?