Güney Kore Anti-Google Tasarısını Uygulamaya Başladı

 

Dünyanın birçok noktasında Apple ve Google’ın mobil ödemelerden aldığı komisyonlar tartışma konusu olurken; Güney Kore, Apple ve Google’ın komisyon oranlarını azaltmaya yönelik politikasını devreye soktu.


Apple ve Google mobil dünyanın iplerini elinde tutan ABD’li iki tekel konumuna gelmiş durumda. Apple iOS’un Google ise Android’in geliştiricisi ve sahipleri. ABD merkezli iki dev şirket kendi işletim sistemleri üzerinden yapılan her alışverişten komisyon alıyor.

Yani siz Andorid ya da iOS’la çalışan cihazlardan bir uygulama satın alıyorsanız iki şirket paranın yüzde 30’unu komisyon olarak alıyor. Bu kavga o kadar büyük ki dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden Epic Games, ABD’de Apple’a mahkemelik oldu.

Güney Koreli yetkililer Telekomünikasyon Ticaret Yasası’nda bir değişiklikle komisyon oranlarını sınırlandırmaya çalışıyor. Bu tasarı Güney Kore’de Anti-Google yasası olarak biliniyor.

Google üçüncü parti üzerinden satın almaya izin verse de Apple onu da engelliyor. Yani iPhone ve iPad’lerdeki bütün satın almalar, Apple üzerinden gerçekleştiriliyor.

Google Oyun Gelirlerini Korumak İçin Gizli Anlaşma Mı Yapıyor?

40 MİLYAR LİRA KAZANDILAR


Tasarı 30 Ağustos tarihinde oylanacak. Apple yaptığı açıklamada iOS’a kayıtlı 482 bin geliştiricinin bugüne kadar 8.55 trilyon won (Yaklaşık 40 milyar lira) kazandığını ifade etti.

Koreli yetkililer iki şirketin geliştiricileri kendi ödeme sistemlerine zorladıklarını belirtti. Yeni tasarı yasalaşırsa Koreli geliştiriciler üçüncü parti ödeme sistemlerini kullanabilecekler. Böylece komisyon oranları azalacak. Az komisyon geliştiricilere daha yüksek kar anlamına geliyor. Geliştiriciler fiyatlamada indirime giderse son kullanıcı hizmetlere daha ucuza erişim sağlayacak.

Kaynak: NTV

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*