GPS İzleyiciler: Nesli Tükenen Hayvanlara Hangi Riskleri Oluşturuyor?

 

Çoğu zaman size ve cihazlarınıza yönelik tehditlerden bahsediyoruz. Fakat cihazların korunmasız kalmasının sonuçları yalnızca insan neslini etkilemiyor. Bugünkü konumuz, modern teknolojilerin nesli tükenen hayvanlar için oluşturduğu risk.


Bilim adamları vahşi hayvanların davranış ve alışkanlıklarını çözebilmek için uzun zamandır özel etiketler kullanıyor. Başta üzerine bilgiler kazınmış olan halkalar gibi ilkel nesneler kullanan bilim adamları, 20. yüzyılla birlikte ileri teknoloji yöntemlere tanık oldu. Bu yöntemler arasında en önde gelen cihazlardan biri de GPS izleyiciler. Araştırmacılar bu minyatür aygıtlar sayesinde hayvanların hareketlerini gerçek zamanlı izleyebiliyor.

Bu tür izleyicilerin tarihi pek de eskiye dayanmıyor. Modern GPS alıcılar 1990’ların aygıtlarından farklı olarak oldukça düzenli bir yapıya sahiptir ve yenilenmesi gerekmeyen güneş pilleriyle uzun süre çalışabilir.

Kaliteli ve uzun ömürlü GPS izleyiciler oldukça yüksek maliyetleri nedeniyle; daha çok, nesilleri tehlikede olan hayvan türleri başta olmak üzere seçkin bir azınlık için kullanılıyor. İzleyici verileri bilim adamlarının araştırma çıkarlarına hizmet eder ve bu izleyiciler bir tür alarm sistemi görevi görerek çevrecileri tehlikedeki hayvanlar konusunda uyarır.

Peki GPS İzleyiciler Güvenli Mi?


gps hacking — learn more about it — The Hacker News

Ne yazık ki GPS izleyiciler ve onların bilgi gönderdiği hesaplar da ele geçirilebiliyor. Bu da hayvanların bulundukları yere dair verilerin yanlış ellere geçmesi anlamına geliyor. Nesli tükenen bir hayvanın kadavrası karaborsada o kadar cazip ki, avcılar paranın alabileceği en lüks korsan hizmeti için para saçmaya hazır.

Yüksek maliyetli GPS izleyicilerin ele geçirildiğine dair teyit edilmiş hiçbir vaka olmamasına rağmen, “etiketli” hayvanlara yapılan saldırılara dair basında sıkça çıkan haberler cesaret kırmıyor değil.

Aralık 2012’de, Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki en ünlü dişi kurt olan 832F’nin ölümünden GPS izleyici içeren bir tasma kısmen sorumlu olabilir. Bir alfa dişi ve bir sürü lideri olan 17 yaşındaki bu kurt sadece zoologlar tarafından değil on binlerce vahşi yaşam sevdalısı tarafından da gözleniyor.

Ölümünde bu kadar sevilmesinin de payı olması çok acı: 832F’nin yanında daha ucuz ve saldırıya daha açık radyo vericileri taşıyan sekiz diğer kurt, yerli avcılar tarafından kendi besi hayvanlarına zarar verdikleri gerekçesiyle izleniyordu.

Bu kişilerin 832F’ye tam olarak nasıl yöneldiği hala açıklanamadı. Avcılar (kimlikleri belirlenemedi) kurtun taşıdığı izleyiciyi ele geçirmiş olabilir. Belki de sadece bu ünlü hayvanın alışkanlıklarını okuyup öğrendiler; davranışları hakkındaki bilgiler halka açık kaynaklarda yıllardır mevcut.

GPS Hackleyerek Bengal Kaplanının Yerini Tespit Etmeye Çalıştılar


When You Should (and Shouldn't) Share Your Location Using a Smartphone -  The New York Times

2013’te Hindistan’daki Panna Kaplan Barınağı’nda bir grup siber avcı görüldü. Belli ki, bulundukları yere dair saatlik bilgileri üç metrelik hata payıyla bilim insanlarına gönderen bir GPS tasma taşıyan genç bir Bengal kaplanını izlemeye çalışıyorlardı.

Suçlular izleme programının başındaki Krishnamurthy Ramesh’in özel posta kutusuna sızmaya çalıştılar. Ramesh’in kaplanla ilgili bilgileri almada kullandığı hesabından e-postaları çalsalar da bu saldırı başarısız oldu çünkü izleyici verileri şifrelenmişti.

Normalde hayvanları korumak için tasarlanmış olan modern teknolojilerin hayvanların hayatlarını tehlikeye attığı durumlar da olmuştur. Bu da bize, güvenliğin fazlasının olmayacağını da bir kez daha göstermektedir. Bu nedenle, bilim insanları değerli verileri toplamada kullandıkları hesaplarını daima dikkatle korumalı ve nadir hayvanların konumunu iyi niyetle bile olsa halka açık hale getirirken iki kere düşünmelidir.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*