Google’nin Tekelcilik Stratejisi İfşa Oldu

Google’ye ait AB strateji belgelerinin ortaya çıkması nedeniyle Google CEO’su Sundar Pichai açıklama yaparak özür  diledi


Avrupa Rekabet Komisyonunun üzerinde çalıştığı rekabeti düzenleyici yasa tasarısı, kendi saltanatlarını ilan etmiş teknoloji devlerinde huzursuzluğa sebep verirken, yürürlüğe sokulacak yasa tasarısıyla nasıl mücadele edebileceklerine yönelik çalışmalarını da beraberinde getiriyor.

2 Aralık itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Piyasalar Yasası tekelcilikle suçlanan teknoloji devi Google’nin kendi strateji planını oluşturmasını zorunlu kılarken, bu belgelerin ifşa olması Google’yi oldukça zor bir durumda bıraktı.

Google, rekabeti düzenleyici bu yasa tasarılarına yönelik şimdiden çalışmalarına başlamıştı. Ortaya çıkan belgelerde, Google’ın yeni yasalar karşısında nasıl bir strateji izleyeceğini gösteren, 60 günlük bir planlama görünüyordu.

Google CEO’su Sundar Pichai, konuyla ilgili Avrupa İç Pazar Komisyonu Üyesi Thierry Breton’dan ortaya çıkan belgeler nedeniyle özür dilerken, bu belgeleri daha önce görmediğini ve onaylamadığını da vurguladı. Ancak bu belgeler, Google’ın AB yasalarıyla nasıl sert mücadeleye girmeye hazırlandığını oldukça net bir şekilde göstermekte.

Yeni düzenleme; şirketlerin rakipleriyle ve düzenleyicileriyle verilerini paylaşmalarını, hizmet ve ürünlerini haksız bir şekilde tanıtmamalarını içeriyor.

Rekabet konusunda sık sık başı derde giren Google’ın yeni yasalarla da mücadele etmesi beklenirken, pazar hakimiyetlerinin nasıl etkileneceği henüz bilinmiyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*