Google’ın Pazar Hakimiyeti Yüzdeleri

 

Saniyede 40 bin aramanın yapıldığı arama motoru Google, yüzde 92,26’lık oranıyla en fazla piyasa değerine sahip arama motoru oldu.


Alphabet şirketinin çatısı altında faaliyet gösteren arama motoru Google, kullanılmakta olan diğer arama motorlarına kıyasla açık ara önde bir kullanım oranına sahip.

Son yapılan araştırmada yer alan verilere göre, Google, dünya çapında kullanılan diğer arama motorları ile kıyaslandığında yüzde 92,26’lık piyasa değerini elinde bulunduruyor. Microsoft çatısı altında faaliyet gösteren arama motoru Bing ise Google ile kıyaslanamayacak kadar düşük bir yüzde ile 2,83 kullanım oranıyla listenin 2.sırasında yer aldı.

Listede kullanım yüzdelerine yer verilen diğer arama motorları ise sırasıyla yüzde 1,59 ile Verizon Telekomünikasyon şirketine ait  Yahoo, yüzde 1,14 ile 2000 kuruluşlu Çin arama motoru Baidu, yüzde 0,5 ile ABD merkezli arama motoru DuckDuckGo ve yüzde 0,5 ile Rus arama motoru Yandex oldu.

Arama motorlarını kıta bazında incelendiği verilere göre ise, Afrika kıtasında Google’ın piyasa değeri yüzde 97,03 olurken ona en yakın arama motoru ise yüzde 1,95 ile Bing oldu.

Verilere göre Çin’in dijital teknolojilere yaptığı yatırımlara rağmen Çinli Baidu yüzde 2,71 ile Asya kıtasında pazar hakimiyetini eline almaktan çok uzakken, yüzde 91,79’luk piyasa değeriyle Google ilk sıraya yerleşti. Veriler Çin Cumhuriyeti bazında incelendiğinde ise Baidu yüzde 74.95 ile ilk sırada yer alırken, Google sadece yüzde 3,61’lik bir piyasa değerine sahip görünüyor.

Arama motoru piyasasına Yandex ile hızlı bir giriş yapan Rusya ise, verilere göre dünya piyasasında ele almak istediği hakimiyete oldukça uzakken, ülke bazında bakıldığında ise kullanımını yaygınlaştırmış görünüyor. Verilere göre Rusya’da Google 58.37 ile en çok piyasa değerine sahip arama motoru olurken, Yandex 39.07 ile ikinci sıradan Google’yi takip ediyor.

TÜRKİYE’DE GOOGLE VE YANDEX HAKİM


Sitede yer alan diğer verilere göre Yandex’in Türkiye’de kullanımı dünya ölçeği dikkate alındığında bir hayli yüksek görünüyor. Google yüzde 82.04 ile Türkiye’de birinci sırada yer alırken, Yandex yüzde 14,41 ile Türkiye’de ikinci sırada yer alıyor. Bu oran diğer ülkeler ile kıyaslandığında oldukça yüksek.

Sitede ayrıca internet tarayıcıları üzerine yapılan incelemeler de yer alıyor. İncelemede yer verilen verilere göre ise Google’ın sahip olduğu “Chrome” tarayıcısı yüzde 66.3 piyasa değeri ile ilk sırada yer alırken, yüzde 16,76 ile Safari 2. sırada, yüzde 4,08 ile Firefox 3. sırada yer alıyor.

Tarayıcıların Türkiye’deki piyasa değerlerine bakıldığında ise yüzde 76.99 Chrome ilk sırada, 11.77 ile Safar ikinci sırada ve yüzde 6.75 ile Samsung internet üçüncü sırada yer alıyor.

GOOGLE’DA SANİYEDE 40 BİN ARAMA YAPILIYOR


İnternet kullanımı hakkında anlık güncel veriler yayımlayan Internet Live Stats sitesinin verilerine göre ise Google’da saniyede 40 bin arama gerçekleştiriliyor. Bu sayı günde 3,5 milyar aramaya tekabül ederken, yılda ise 1,2 trilyon aramaya denk düşüyor.

Bu oranların, Google’a açılan Tekelcilik davasının sonucuna göre değişip değişmeyeceği ise bilinmiyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*