Google’ın Fitbit Satın Alması Onaylandı

 

Avrupa Birliği Komisyonu, Google’ın sağlık verilerini ölçen cihaz üreticisi Fitbit satın almasını onayladığını duyurdu


Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonu’nun yetkileri dahilinde bulunuyor.

AB Komisyonu, bunun için yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme veya satın almaları engelleyebiliyor.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, teknoloji sektöründe faaliyet gösteren ABD merkezli Google’ın 2,1 milyar dolarlık Fitbit satın alma teklifine yönelik rekabet incelemesinin tamamlandığı bildirildi.

İnceleme sonucunda, söz konusu satın almanın rekabete herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağı yönünde karara varıldığı belirtildi. Satın almanın ardından pazar rekabeti ortamının devam edeceği ve söz konusu satın almanın tekelleşme girişimi ile bağdaştırılamayacağı kaydedildi.

Açıklamada, Google’ın giyilebilir sağlık ekipmanlarından topladığı kullanıcı verilerini reklam ve benzeri alanlarda kullanılmayacağı taahhüt edilirken, bu sektördeki diğer firmaların Android işletim sistemine erişimlerine engel olunmayacağının da taahhütünün verildiği belirtildi.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*