Google Gizlilik Ayarlarını Kasıtlı Olarak Gizliyor

 

Kullanıcı verilerinin güvenliğine ilişkin Google aleyhine açılan davada yeni bir iddia daha gün yüzüne çıktı. İddiaya göre Google, kullanıcıların gizlilik ayarlarını bulmalarını kasıtlı olarak zorlaştırıyor.


Google aleyhine Arizona’da açılan kullanıcı gizliliği davasında, yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dava sürecinde değerlendirmeye alınan iddialara göre Google, akıllı telefon kullanıcılarının gizlilik ayarlarını bulmasını kasıtlı olarak zorlaştırıyor.

Insider tarafından yayınlanan habere göre, Google yöneticileri ve mühendisleri akıllı telefon kullanıcılarının konum bilgilerini gizli tutmasını zorlaştırıyor.

Google Gizli Modda Takibi Sürdürüyor

Bir diğer iddia: Google telefon üreticilerine baskı yapıyor


Davada kanıt olarak sunulan belgeler, Google‘ın, kullanıcıların konum bilgisi paylaşımını kapattıktan sonra dahi konum verilerini topladığını gösteriyor. Ayrıca, davada yer alan belgelere göre Google telefon üreticilerine gizlilik ayarlarını saklama konusunda baskı yapıyor.

Bununla birlikte belgelerde bir Google çalışanının Google’a değil de üçüncü taraf bir uygulamaya konum verip vermemenin bir yol olup olmadığını sorduğunu gösteriyor.

Davayı yürüten Arizona Başsavcısı Mark Brnovich ile ilgili açıklamalarda bulunan Google sözcüsü Jose Castaneda ise Başsavcı’nın, rakiplerin hizmetleri yanlış karakterize elde etmek için elinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Castaneda savunmasında ayrıca “Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri ekledik ve konum verileri için sağlam kontroller sağladık” ifadelerini de kullandı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*