Google Cilt Hastalığı Tespiti İçin Yazılım Geliştirdi

 

Google, cilt hastalıklarının tespitinde kullanılmak üzere yapay zeka destekli bir araç geliştirdiğini duyurdu.


Google, hastalar tarafından yüklenen görüntülere dayanarak cilt, saç ve tırnak durumlarını tespit etmeye yardımcı olmak için yapay zeka kullanan bir yazılım geliştirdiğini duyurdu.

Yapay Zeka Covid-19 Sebepli Ölümü Saptayabilir mi?

Teknoloji devinin yıllık geliştirici konferansı olan Google IO’da açıklanan dermatoloji destek aracı’nın bir denemesinin bu yıl içinde başlayacağı ifade edildi.

Uygulamaya, Avrupa’da tıbbi bir araç olarak kullanılmak üzere CE işareti verildi. Bir kanser uzmanı ise yapay zekadaki ilerlemelerinin doktorların hastalara daha özel tedavi sunmasını sağlayabileceğini söyledi.

Google'dan cilt hastalıklarını tespit eden yapay zeka

Yapay Zeka Algoritması 65 Bin Fotoğraftan Oluşan Arşivi Analiz Etti


Üç yılda geliştirilen uygulama için milyonlarca kare fotoğraf incelendi. Semptomları gösteren 65 bin fotoğraflık arşiv analiz edildi. Uygulama, hastalık teşhisini yapabilmek için;  fotoğraflarla birlikte kullanıcıların belirli soruları da yanıtlamasını istiyor.

Bununla birlikte Google, yapay zekanın 288 cilt durumunu tanıyabildiğini ancak bu yazılımın, tıbbi teşhis ve tedavinin yerini alacak şekilde tasarlanmadığını söyledi.

Google daha önce belirli kanser türleri ve tüberküloz için de yapay zeka destekli çeşitli uygulamalar geliştirmişti. Ancak şimdiye kadar bu uygulamalardan hiçbiri teşhis için onaylanmadı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*