Google Arama Sonuçlarının Güvenilirliğini Artıyor

 

Dünyanın en büyük arama motoru Google, son dakika haberlerine ve gündeme yeni gelen konulara bakan kullanıcılara, arama sonuçlarının güvenilirliği hakkında uyarı göstereceğini açıkladı.


Özelliğin, son zamanlarda trend olan ancak muteber kaynakların ele almadığı konular hakkında yapılan aramalarda çıkması planlanıyor.

Google Arama Halkla İlişkiler Temsilcisi Danny Sullivan 25 Haziran’da yayımladığı blog yazısında şu cümleleri kaleme aldı:

Sistemlerimizi, hızla gelişen konulara bazı kaynakların henüz ilgi göstermediğini tespit etmesi için eğittik. Artık daha fazla kaynaktan daha fazla bilgi mevcut olduğunda tekrar kontrol etmenin en iyisi olabileceğini belirten bir bildirim göstereceğiz.

Uyarıda “Bu sonuçlar hızla değişiyor gibi görünüyor. Bu konu yeniyse, muteber kaynakların sonuçlarının eklenmesi bazen zaman alabilir” ifadeleri yer alıyor.

 

Screen_Shot_2021-06-24_at_2.59.58_PM.max-1000x1000.jpg

Geçen hafta uygulamaya konan özellik, 2016’da Galler’de UFO görüldüğüne dair bir haberin 22 Haziran’da yeniden gündeme gelmesinin ardından da test edildi. “UFO filmed traveling 106 mph” (saatte 170 kilometre hızla hareket eden UFO görüntülendi) aramasını yapan kişilerin karşısına uyarı çıktı. Ancak artık konuyla ilgili aramalarda bu uyarı bulunmuyor.

Şu anda sadece ABD’de İngilizce yapılan arama sonuçlarında denenen özelliğin, gelecek aylarda diğer ülkelerde de uygulamaya konması hedefleniyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*