Google ABD Seçimi Öncesi Tedbirlerini Aldı

Google yöneticileri ABD başkanlık seçimleri öncesinde aldıkları yeni kararları duyurdu

Her 4 yılda bir Kasım ayının ilk pazartesi gününü izleyen salı gününde yapılan ABD seçimleri bu yıl 3 Kasım Salı gününe denk geliyor. Seçime kısa bir zaman kalmışken, yükselen gerilimi kontrol atına almak ve mümkün olduğunca propaganda manipülasyonunu engellemek adına çeşitli bir dizi önlemler alınmaya başladı. En büyük değişiklik ise Google’ın otomatik tamamlama özelliğine geliyor. Google, ABD başkanlık seçim arifesinde “Google aramalar” kısmının kalitesini artıracak bir dizi yeni girişim başlattı. Google, bir siyasi partinin veya adayın desteklenmesi ya da karşı propaganda yapılmasının önüne geçmek, seçim sürecinde ve oylamada oluşabilecek uygunsuz içeriklerin önlenmesi amacıyla otomatik tamamlamanın kaldırılacağını duyurdu. 

Oy vermek için telefonunuzu kullanabilirsiniz” ya da “Oy vermek için telefonunuzu kullanamazsınız” gibi öngörülerin Google otomatik aramalar kısmından kaldırılacağı anlamına geliyor. 

ABD seçimleri ne zaman yapılacak? ABD seçimlerinde son durum! - Son Dakika Haberleri

Otomatik Tamamlama Özelliği Kaldırılacak

Google bu uygulamanın sadece otomatik tamamlama üzerinde gerçekleşeceğinin altını çiziyor. Kullanıcılar seçimler veya adaylar hakkında bilgi edinmek için araştırma yapabilecek ancak Google, kullanıcılara herhangi bir otomatik tamamlama seçeneği sunmayacak.  

Google’dan David Graff, bu uygulamanın yeni bir şey veya filozofik bir yaklaşım olmadığını bunun yalnızca mevcut şirket politikalarının genişletilmesi olarak düşünüldüğünü söyledi. Ayrıca David Graff “Yaklaşan seçimin ne kadar zor geçeceğinin farkındayız. Çünkü insanların kafasında seçim süreciyle alakalı birçok soru işareti var. Tabii bu düşüncelerin arkasında Covid-19 var. Bunun nasıl bir rol oynayacağını kestirmek zor” dedi. 

Graff, Google’ın bu süreçte oluşabilecek riskleri en aza indirgemeye çalıştığını ve seçim sürecini etkileyecek usulsüz içerikleri engellemenin “korumacı” bir yaklaşım olarak tanımladığını belirtti. 

Google’ın vurguladığı diğer değişiklikler ise analistlerden oluşan ve tehdit içeren bilgileri izleyen bir haber alma masasının oluşturulması, son dakika haberlerinin hızlıca tespit edilebilmesi, Wikipedia’daki vandalizmin arama sonuçları yanında görünen Bilgi Grafiği panellerinde yer almasını engellemek için tasarlanacak yeni programlar ve Google Görseller’in doğruluk kontrollerinin geliştirilmesi yer alıyor. 

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*