Gizli Casuslar: Hayalet Virüs Nedir?

 

Hayalet virüsler, kötü amaçlı yazılımları göze çarpmaz hale getirmek, yani kötü amaçlı yazılım tarafından virüslü sistemde yapılan değişiklikleri gizlemek için kullanılan bir tekniktir.


Hayalet Virüsler Bilgisayarları Nasıl Etkiler?

Hayalet virüs, bir bilgisayar sistemine çeşitli yollarla bulaşabilir. Örneğin bir kullanıcı kötü amaçlı bir e-posta ekini indirir, web sitelerindeki programlar olarak maskelenen kötü amaçlı yazılımı yükler veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış doğrulanmayan yazılımları kullanır.

Diğer virüslere benzer bir şekilde, çok çeşitli sistem görevlerini ele geçirebilir ve bilgisayarın performansını etkileyebilir.

Bu tür görevleri gerçekleştirirken Anti-virüs programları kötü amaçlı yazılımı algılar, ancak hayalet virüs etkin bir şekilde Anti-virüs programlarından gizlenecek şekilde tasarlanmıştır. Bunu, kendisini virüs bulaşmış bir dosyadan geçici olarak taşıyıp başka bir sürücüye kopyalayarak ve kendisini temiz bir dosyayla değiştirerek yapar.

Hayalet virüs, bulaştığı dosyanın boyutunu gizleyerek de algılanmaktan kurtulabilir.

Hacker Virus Loading, HD Computer, 4k Wallpapers, Images, Backgrounds,  Photos and Pictures

 

Hayalet Virüslerden Kendinizi Koruma Yöntemleri Nelerdir?


Virüsün kontrol ettiği sistemlerden kaçınmak için bir disk önyüklemesi aracılığıyla sistemi başlatıp ardından bir Anti-virüs taramasına başlayarak virüsü algılayabilirsiniz. Ancak, burada algılansa bile virüsün kendisini sistemdeki başka bir dosyaya kopyalamış olma ihtimali vardır; dolayısıyla, tamamıyla temizlemesi zordur.

Genel olarak, en iyi önlem virüsleri ve gizli eşdeğerlerini algılamak üzere tasarlanmış güçlü Antivirüs yazılımlarının kullanılmasıdır.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*