Finlandiya Parlamentosuna Saldırı Düzenlendi

Finlandiya Parlamentosu yazılı açıklama yaparak, siber tehdit aktörlerinin, Finlandiyalı milletvekillerin e-posta hesaplarını ele geçirdiğini duyurdu.


Finlandiya Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, siber tehdit aktörlerinin milletvekillerine ait e-posta hesaplarına erişim elde ettikleri duyuruldu.

Açıklamada, “Finlandiya Parlamentosu, 2020 sonbaharında bir siber saldırının hedefi olmuştur. Saldırı parlamento teknik takip birimince ortaya çıkarılmıştır. Bazı parlamento e-posta hesaplarının güvenliği  saldırı sonucu ihlal edilmiş olabilir.Bunlar arasında milletvekillerinin ait hesaplar da bulunuyor.” ifadeleri yer aldı. Açıklamaya göre konuya ilişkin resmi soruşturma başlatıldı.

Saldırının, Norveç Parlamentosuna yönelik Rusya bağlantılı olduğu öne sürülen saldırganların, saldırı düzenlendiği döneme denk gelmesi ise dikkati çeken bir ayrıntı. Norveç Parlamentosuna yönelik düzenlenen söz konusu saldırıda da hackerlar, milletvekilleri ve çalışanların e-posta hesaplarını ele geçirmişti.

Parlamento sözcüsü Anu Venviläinen, saldırının ciddi sonuçları olduğunu belirtti


Parlamento sözcüsü Anu Venviläinen, saldırının ciddi sonuçları olduğunu belirterek, “İster devlet isterse devlet dışı aktörlerce gerçekleştirilsin böyle düşmanca bir siber eylemi kabul edemeyiz. Siber güvenliğimizi güçlendirmek için AB seviyesinde ve diğer uluslararası işbirliklerimizin yanında kendi ulusal tedbirlerimizi de almalıyız.” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Ulusal Soruşturma Birimi (NBI) yetkilisi Tero Muurman ise, konuya ilişkin ülke basınına yaptığı açıklamada olayın devlet destekli aktörlerce düzenlenmiş bir saldırıya benzediğini söyledi. Muurman, saldırının parlamentonun alt yapısına zarar vermediğini belirtti.

Muurman ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu:

“Veri hırsızlığı birden fazla kişiyi etkiledi ancak ne yazık ki devam eden bir soruşturmaya zarar vermemek adına tam sayıyı paylaşamıyoruz. Bu dosya hedef aldığı kişilerin statüsü açısından Finlandiya için istisnai bir öneme sahip.”

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*