FBI Sunucularına Sızarak Duyuru Yayınladılar

 

Sunuculara sızarak sahte siber saldırı uyarısı duyurusu yayımlayan siber tehdit unsurları hakkında

FBI tarafından soruşturma başlatıldı.


Kurumdan yapılan açıklamada geçtiğimiz cumartesi sabahı tespit edilen olayın daha önceden devam eden bir saldırının parçası olduğu belirtildi.

Söz konusu mesajlarda, ABD İç Güvenlik Bakanlığından geldiği sanılan bir siber tehdit alarmı hakkında sahte bir uyarı yer alıyor.

Konuya ilişkin duyarlılığın artırılmasına hedefleyen sivil toplum kuruluşu Spamhaus’a göre, Dark Overlord olarak bilinen bir siber tehdit grubunun “sofistike bir zincirleme saldırı” gerçekleştirdi.

Kuruluşun açıklamasında, “Başlıklar gerçek göründüğü için karışıklığa sebep oluyor. Çünkü mailler gerçekten de FBI altyapısından geliyor.” ifadeleri yer aldı. Spamhaus yetkilileri ayrıca maillerde gönderenin isimleri veya iletişim bilgileri yer almadığını vurguladı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, kurbanlara  100.000’den fazla e-posta gönderildi. FBI da  bu sabah bir @ic.fbi.gov e-posta hesabından gelen sahte e-postalardan haberdar olduklarını bildirdi.

FBI ayrıca sorun tespit edildikten sonra saldırıdan etkilenen sistemlerin hızla çevrimdışına alındığını belirtti. Kurum ayrıca vatandaşları kaynağı bilinmeyen e-postalara karşı dikkatli olmaları ve şüpheli durumları yetkililere bildirmeleri konusunda uyardı.

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*