FBI, Şifreli İletişim Tuzağıyla Suç Örgütlerini Avladı

 

FBI ve Europol iş birliğiyle düzenlenen koordineli operasyon ile şifreli iletişim ağı tuzağına çekilen yüzlerce suç örgütü çökertildi. Operasyonda, suç şebekeleri için çalışan 800 kişi tutuklandı.


Suç ağları, faaliyetlerini kolaylaştırmak için şifreli iletişim platformlarına büyük ihtiyaç duyuyor. “Şifreli iletişime imkan veren” teknolojiler, polis takibine takılmadan suç faaliyetlerini yürütmek isteyen organize suç örgütleri için büyük bir nimet.

FBI ise Avrupa ülkelerindeki kolluk kuvvetleri ile koordineli bir operasyon gerçekleştirerek suç ağlarını bu zayıf noktasından vurdu. Yasadışı bir profil çizen, şifreli bir iletişim ağı şirketi kuran FBI ve Avrupalı ortakları bu şirket vasıtasıyla yüzlerce yasadışı örgütü avladı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Hollanda Ulusal Polisi (Polis) ve İsveç Polis Dairesi (Polisen), ABD Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi (DEA) ve diğer 16 ülkeyle iş birliği yaparak şifreli suç faaliyetlerine karşı bu zamana kadar yapılmış en büyük operasyonu gerçekleştirdi. Gelmiş geçmiş en kapsamlı kolluk gücü operasyonuna Europol destek verdi.

FBI, Deepfake Uyarısında Bulundu

FBI GİZLİ ŞİRKET KURDU VE SUÇ AĞLARINI BU ŞİRKETE ÇEKTİ


FBI 2019 yılından bu yana Avustralya Federal Polisi ile koordineli bir şekilde, ANOM adı verilen ve 100’den fazla ülkede 300’den fazla suç örgütüne 12 binden fazla şifreli cihaz hizmeti veren gizli bir şirket kurdu. Şirketin hizmet verdiği örgütler arasında İtalyan organize suç çeteleri, yasadışı motosiklet çeteleri ve uluslararası uyuşturucu ticareti yapan örgütler de bulunuyordu.

FBI’ın gizlice işlettiği bu yeni platformun amacı, nerede faaliyet gösterdiklerine bakılmaksızın küresel organize suç çeteleri ile uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama örgütlerini hedeflemek ve suç ağlarını avlamak için organize suç ağları tarafından aranan özelliklere sahip şifreli bir cihaz sunmaktı.

FBI ve Europol’un desteklediği ve ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi ile koordineli olarak hareket eden 16 ülkenin oluşturduğu uluslararası koalisyon, daha sonra elde edilen 27 milyon mesaj vasıtasıyla edindiği istihbaratı 18 ay boyunca inceledi. Bu sırada ANOM kullanıcıları da suç faaliyetlerini tartışmaya devam etti.

800 TUTUKLAMA, 48 MİLYON DOLAR VE TONLARCA UYUŞTURUCU EL GEÇİRİLDİ


OTF Greenlight / Trojan Shield adıyla bilinen operasyon, şifreli suç faaliyetleriyle mücadelede bugüne kadarki en geniş kapsamlı ve en karmaşık kolluk operasyonlarından biri oldu.

16 ülkede gerçekleştirilen bir dizi geniş çaplı operasyon kapsamında 700’den fazla ev araması, 800 tutuklama, 8 ton kokain, 22 ton kenevir ve haşhaş, 2 ton sentetik uyuşturucu (amfetamin ve metamfetamin), 6 ton sentetik uyuşturucu öncülü, 250 ateşli silah, 55 lüks araç ve çeşitli para birimleri ve kripto para değerinde toplam 48 milyon dolar elde edildi. Önümüzdeki haftalarda çok sayıda operasyon daha düzenlenmesi bekleniyor.

Suç ağları, faaliyetlerini kolaylaştırmak için şifreli iletişim platformlarına ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, şifreli platformlar pazarının değişken olduğu düşünülüyor.

Temmuz 2020’de, EncroChat adlı şifreli iletişim platformu Operasyonel Görev Gücü EMMA (Fransa, Hollanda) tarafından etkisiz hale getirildi.

Söz konusu uluslararası operasyon Avrupa’da yeraltı suç dünyasında şok etkisi yarattı ve 2021’de bunu, benzer nitelikteki başka bir operasyon izledi: Belçika, Fransa ve Hollanda’daki yargı mensupları ve kolluk kuvvetleri yetkililerinden oluşan uluslararası bir grup, Sky ECC iletişim hizmet aracına baskın düzenleyerek organize suç şebekelerinin şifreli iletişim kullanımını engelledi.

Her iki operasyonda suçlular arasında paylaşılan benzeri görülmemiş miktarda bilgi hakkında paha biçilmez veri elde edildi.

Kaynak: SiberBülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*