Fahrizade Suikastinde Yapay Zeka İddiası

 

İran Devrim Muhafızları’nın önemli ismi Tuğamiral Ali Fadavi, İran’ın nükleer programının önde gelen isimlerinden Nükleer Fizikçi Muhsin Fahrizade’nin suikast olayında yapay zeka kullanıldığını öne sürdü.


Tuğamiral Ali Fadavi’nin İran basınına yaptığı açıklamalara göre; geçtiğimiz hafta ülkeyi sarsan suikast olayında uydudan kontrol edilen “yapay zekaya” sahip bir silah kullanıldı.

Kullanılan silahın Fahrizade’nin yüzüne “odaklandığını” ve 13 el ateş ettiğini belirten Fadavi, olay sırasında Fahrizade’nin yanında 11 koruma görevlisi olduğunu ve yakın korumasına dört merminin isabet ettiğini sözlerine ekledi.

Fadavi, silahın Nissan marka pikabın üstüne yerleştirildiğini vurgulayarak, “Silah yalnızca Fahrizade’nin yüzünü hedef aldı. Kendisine yalnızca 25 santimetre mesafedeki eşinin burnu bile kanamadı.” dedi. Fadavi, silahın uydu üzerinden “internetten kontrol edildiğini” ve hedef alırken gelişmiş kamera ile yapay zeka teknolojilerinin kullanıldığını ifade etti.

İran’ın nükleer programının mimarı olarak görülen nükleer fizikçi Fahrizade, Kasım ayı sonunda başkent Tahran yakınlarında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

İranlı yetkililer, daha önce suikasttan dolayı İsrail’i ve Halkın Mücahitleri Örgütü’nü suçlayan açıklamalar yapmıştı.

İran basınında, Fahrizade’nin suikastına ilişkin farklı bilgiler içeren haberler de yer almıştı.

Bazı haberlerde, Fahrizade’nin açılan çapraz ateş, diğer haberlerde ise patlama sonucu yaşamını yitirdiği belirtilmiş, ancak ortak bir görüşe varılamamış veya net bir açıklamaya yer verilmemişti.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*