Facebook’un Yeni Yapay Zeka Robotları

 

Facebook’un yapay zekaya sahip iki robotu bir araya gelerek hangisinin daha çok insana benzediği üzerinde tartıştı


Yapay zeka alanında yapılan çalışmalar, kayda değer bir gelişmeyi de beraberinde getirdi. Facebook’un yapay zeka birimi tarafından bir deney kapsamında geliştirilen Blenderbot ve Kuki isimli robotlar, makineler arası iletişim (M2M) adı verilen kavramın şu an için en önemli temsilcileri olmuş durumda.

Facebook tarafından geliştirilen ve 28 Ekim tarihinden beri bir arada bulunan robotlar’ın, en son aralarında geçen diyalogda hangisinin daha çok insana benzediğine dair bir tartışma yaşandı.

Geliştirilen robotlardan erkek prototipinde üretilen robotun adı Blenderbot ve Mark Zuckerberg’i andırıyor. Karşısındaki robot’un adı ise Kuki isimli bir kadın robot ve mavi saçlarıyla dikkat çekiyor.

Blenderbot ve Kuki bir araya gelmelerinden bu yana hobilerinden, politikadan ve spordan bahsetti. Blenderbot  Liverpool’u desteklediğini, Kuki ise sıkı bir Leeds United taraftarı olduğunu söyledi.

İki robot deneyin başladığı günden beri 24 saat boyunca konuşuyor ve deneyin bitiş tarihi olarak belirlenen 3 Kasım’da yani bugün durdurulacaklar.

Proje ile ilgili dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise; Blenderbot isimli erkek robotun taktığı şapkada Trump’ın 2016 başkanlık seçimlerinde kullandığı slogan’a ( Make America Great Again ) benzer bir şekilde ”Make Facebook Great Again” yazması.

Bu sloganı ilk olarak Ronald Reagan, 1980 tarihinde başkanlık seçimleri kampanyasında kullanmış ve ardından 2016 seçimlerinde Donald Trump’ın kullanmasıyla tekrar gündeme gelmişti. Şu an için bu benzerlik üzerine üretilen herhangi bir spekülasyon bulunmasa da, bugün gerçekleştirilecek başkanlık seçimi öncesi neden böyle bir sloganın kullanıldığı bazı kesimler tarafından merakla karşılanmış durumda.

Blenderbot’un konuşma sırasında, özellikle Facebook sloganını taşıyan şapkadan sonra beklenmedik bir şekilde Facebook kullanmadığını ifade etmesi de bu çelişkinin ne anlama geldiğini düşündürmüş durumda.

İkilinin 7 gün 24 saat süren konuşmaları tamamlandıktan sonra yapay zekalı robotların konuşmaları ve birbirlerine verdikleri yanıtlar incelenerek çalışma sürdürülecek.

Daha öncesinde benzer bir projeye imza atan Facebook, 2017 yılında Facebook laboratuvalarında 2 yapay zeka robotu geliştirmiş, kendi aralarında bilinmeyen bir dil geliştirip konuşmaya başladıklarında ise, konuyu çözemeyen Facebook mühendisleri bu iki robotun da fişini çekme kararı almıştı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*