Facebooktan Şaşırtan Yapay Zeka Projesi

 

Facebook enerji depolama sistemleri için yapay zeka algoritmasından yararlanacak


Artık enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımının ötesine geçerek, enerjinin depolanması konusu küresel çapta enerji kaynaklarının korunabilmesi ve dönüştürülebilmesi adına yaygınlaşmaya başladı. Bu durumun yaygınlaşmasında, ülkelerin yenilenebilir enerjinin önemini kavrayıp, enerji sürekliliğine  yönelik çalışmalara ağırlık vermesinin büyük bir payı var. Bu alanda başlatılacak yeni bir ortak çalışma Facebook tarafından duyuruldu.

Facebook ile Carnegie Mellon Üniversitesi, bu alanda ortak bir çalışmaya imza atacaklar. Açık Katalizör Projesi adını verdikleri bu projeyle, güneş ve rüzgar enerjisinin depolanması yapay zeka sayesinde çok daha kolay bir hal alacak. Normalde milyarla ifade edilen element kombinasyonlarıyla üretilecek yeni elektro katalizörün, Facebook’un çalışmasıyla bin kata kadar daha kısa sürede üretilmesi hedefleniyor. Proje için toplamda 70 milyon saatlik hesaplama zamanı harcandığı da belirtiliyor.

Facebook yeni katalizörün üretiminde yapay zekadan faydalanarak, doğru element kombinasyonun bulunmasını daha kolay hale getirecek. İnsan eliyle tek bir kombinasyon için yaklaşık 8 saatte tamamlanan hesaplamalar, Facebook’un yapay zekası ile bir saniyeden bile kısa sürede tamamlanıyor. Facebook’un yeni katalizörünün ne zamanda kullanımda olacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*