Facebooktan, Rus ve Fransız Hesaplarına Yaptırım

 

Facebook, dezenformasyonla mücadele kapsamında Rusya merkezli 2 ağı ve Fransız ordusuyla bağlantılı bir ağı kapattığını duyurdu


Sosyal medya devi konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu ağları Afrika’daki seçimlere müdahale kampanyaları yürütmekle suçladı. Sosyal medya platformu, birden fazla Facebook hesabına sahip iki ağın Rus İnternet Araştırma Ajansı ile bağlantılı kişiler tarafından yönetildiğini, üçüncü bir ağın ise “Fransız ordusuyla bağlantılı kişilerle ilişkili” olduğunu söyledi.

Üç ağın da; Facebook’un ülkelerin içişlerine müdahale edilmemesine ilişkin politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle siteden kaldırıldığı belirtildi. Yapılan açıklamaya göre; kapatılan hesaplar çoğunlukla Kuzey Afrika’daki ve Orta Doğu’daki çeşitli ülkeleri hedefliyor. Fransız ordusu ise iddialara ilişkin henüz herhangi bir yorum yapmadı.

Facebook’un Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkanı Nathaniel Gleicher ve Küresel Tehditi Engellemeden Sorumlu Başkanı David Agranovich yayınladıkları bir blogda kampanyaların çevrimiçi olarak birbirleriyle iletişim halinde olduklarını ve sürekli karşılıklı atışma halinde olduklarını söyledi.

ÖZELLİKLE ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ VE MALİ HEDEFTE

Fransa ile bağlantılı olan ağ, yoğunlukla Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’yi hedef alırken Nijer, Burkina Faso, Cezayir, Fildişi Sahili ve Çad da çok yoğun olmamakla birlikte hedefteki ülkeler arasında yer aldı. Facebook’un “Koordineli olarak gerçek olmayan davranış” politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılan ağlar 84 Facebook hesabı, 6 sayfa, 9 grup ve 14 Instagram hesabını içeriyor.

Fransızca ve Arapça paylaşımların bir kısmı Fransa’nın Frankofon Afrika’daki politikaları, Rusya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti seçimlerine müdahale ettiğine dair iddialar, Fransız ordusu hakkında olumlu yorumlar ve Rusya’ya yönelik eleştirileri içeriyordu.“Rus emperyalistleri Mali’de bir kangren!” içerikli mesaj, Facebook tarafından paylaşılan bir örnek.

Gleicher ve Agranovich, elde ettikleri bulguları kolluk kuvvetleri ve iş ortakları ile paylaştıklarını belirterek ekledi: “Facebook’un bu şekilde kötüye kullanımının kökünü kazıma noktasında ilerleme kaydediyoruz, ancak daha önce de söylediğimiz gibi, bu devam eden bir süreç ve bu işi bir adım ileriye taşımaya kararlıyız.”

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*