Facebook Yüz Etiketleme Davası Sonuçlandı

 

Sosyal medya devi Facebook’un başının bir süredir dertte olduğu “biyometrik veri” davası sonuçlandı. Kullanıcıların yüz fotoğraflarını izinleri olmaksızın etiketleme aracında kullandığı iddia edilen Facebook’a açılan dava, şirketin teklif ettiği 650 milyon dolarlık anlaşmanın kabul edilmesi ile kapanmış oldu.


Yaklaşık 1,6 milyon Facebook kullanıcısı, etiketleme aracı olarak kullanmak üzere dijital verilerini (yüz fotoğrafı) izinsiz kullandığı iddia edilen sosyal medya devinden en az 345 dolar alacak.

Davaya bakan federal yargıç, kullanıcılarının izni olmadan yüz fotoğrafı etiketlediği ve diğer biyometrik verileri kullandığı iddia edilen Facebook’a karşı açılan gizlilik davasında şirketin 650 milyon dolar ödemesini öngören anlaşmayı onayladı. ABD bölge hâkimi James Donato, 2015 yılında Illinois’de açılan toplu davada taraflar arasında yapılması öngörülen anlaşmayı onayladı. Kararın, Illinois’de yaşayan ve hak talebinde bulunan yaklaşık 1,6 milyon Facebook kullanıcısını etkileyeceği düşünülüyor.

Google ile Facebook’a Gelir Yaptırımı Uygulanacak

Gizlilik İhlali Davalarındaki En Büyük Kazanç


Donato, anlaşmaya konu olan miktarın, gizlilik ihlali konusunda şimdiye kadar görülen davalarda verilmiş en yüksek rakam olduğunu ifade etti ve ekledi: ”Bu, tazminat talebinde bulunan toplu davacıların her birinin en az 345 dolar alacağı anlamına geliyor. Bu dava, dijital gizlilik konusunda tüketiciler lehine elde edilmiş çok büyük bir kazanç.”

2015 yılında sosyal medya devine dava açan Avukat Jay Edelson, Chicago Tribune’a yaptığı açıklamada kararın temyiz edilmemesi halinde, ödemelerin hak sahiplerine iki ay içinde yapılabileceğini söyledi. Merkezi San Francisco- Bay Area’da bulunan Facebook, “Topluluğumuzun ve hissedarlarımızın çıkarına olan bu meseleyi arkada bırakmamızı sağlayan bir anlaşmaya vardığımız için mutluyuz.” açıklamasını yaptı.

Maryland Joins New York with a BIPA-like Biometric Privacy Bill | Workplace  Privacy, Data Management & Security Report

Illinois Gizlilik Yasalarını İhlal Ediyordu


Söz konusu davada, sosyal medya devi kullanıcıların yüz verilerini, daha sonra etiket önerilerinde kullanılmak üzere toplayan Yüz Tanıma teknolojisini kullanmadan önce onay almamakla ve böylece Illinois gizlilik yasasını ihlal etmekle suçlanıyordu. Eyaletin Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası, tüketicilerin yüz ve parmak izi gibi verileri toplamadan önce gerekli izni almayan şirketlere dava açılmasını öngörüyor. Facebook, dava açılmasının ardından fotoğraf etiketleme sisteminde değişikliğe gitti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*