Facebook Türkiye Temsilcileri Dijital Mecralar Komisyonu’nda Konuştu

 

Dijital Mecralar Komisyonu’na giden Facebook Türkiye yöneticileri açıklama yaptı. Şirket temsilcileri, “Asılsız haber varsa dezenformasyona karar verilmişse bu haberi kaldırmıyoruz” dedi.


Kısa süre önce üst adı değişen ve Meta olan Facebook’un Türkiye temsilcilerinden açıklama geldi.

Facebook yeni adıyla, Meta’nın Türkiyeden sorumlu Direktörü Azzam Alameddin ilk kez Meclis’te Dijital Mecralar Komisyonu’nda konuştu.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman komisyonda yaptığı konuşmasında, “İnsanların bilgisayar başında ve akıllı telefonlarında geçirdikleri zaman arttı. Teknoloji şirketlerinin daha fazla ön plana çıktığını gördük. Aslında değişimin temelinde iletişim teknolojilerindeki gelişimle geleneksel yapıların eskimesi ve geleneksel yapıların bu değişim karşısında bir anlamda metamorfoz yaşaması vardır. Sadece Facebook ve Instagram değil, tüm sosyal ağların Londra’da, Berlin’de, New York’ta Viyana’da, Paris’te, Madrid’de hangi hukuka riayet ediyorlarsa Türkiye’de de o hukuka riayet etmeleri konusunda talebimiz vardır. TBMM olarak, sosyal ağların kendilerini ulus devletlerin üzerinde görmesi ve bir anlamda yasamanın, yürütmenin ve yargının üzerinde görerek buyurgan bir tavırla hareket etmelerini doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜM SOSYAL AĞLARIN TEMSİLCİLİK AÇMASI İSTENİYOR


Türkiye’de 60 milyon kişinin sosyal ağları kullandığını ve tüm sosyal ağ temsilcilerinin Türkiye’de ofis açmalarını talep ettiklerini dile getiren Yayman, “Talebimiz şudur, temsilcilik açılmasının sözde değil özde olmasını istiyoruz. Kağıt üzerinde bir temsilcilik yerine, burada personeli ile yönetimi ile resmi adresiyle bir temsilcilik istiyoruz.

Sadece Facebook ve Instagram değil, tüm sosyal ağların temsilciliklerinin açılmasını istiyoruz. Biz bunu önemli buluyoruz. İkincisi de vatandaşlarımızın kişisel haklarının ve özgürlüklerinin korunmasıyla beraber, kişisel veri ve mahremiyetlerinin de korunmasını çok çok önemli buluyoruz” diye konuştu.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*