Facebook Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

 

Hakkında açılan sayısız tekel davasına ve veri güvenliği ihlal davalarına rağmen gücünü korumayı başaran Facebook, 1 trilyon dolar piyasa değerini geçmeyi başardı. Elde ettiği bu başarıyla Facebook, 1 trilyon dolar piyasa değerini aşmayı başaran 5 teknoloji devinin arasında yerini aldı.


2014 yılında anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve 2012 yılında da sosyal paylaşım platformu Instagram’ı bünyesine katan ve dünyanın en popüler sosyal medya platformu olmaya devam eden Facebook, ‘trilyonluk şirketler‘ kulübüne adını yazdırmayı başardı.

An itibarıyla hisseleri 355,64 dolardan işlem gören Facebook, piyasa değeri açısından 1 trilyon dolar barajını aşmış durumda.

Facebook; Apple, Microsoft, Amazon ve Google’ın çatı şirketi Alphabet’in ardından trilyonluk şirket olmayı başaran beşinci teknoloji devi oldu. 2021 yılının başlangıcından itibaren 1 trilyon dolar barajına doğru yükselişe geçmiş olan şirket, 2021 yılının ikinci çeyreğinde amacına ulaşmayı başarabildi.

Apple ve Facebook Arasında “Gizli Veri” Anlaşmazlığı

2021 2.Çeyrek İtibarıyla Teknoloji Şirketlerinin Piyasa Değerleri


  1. Apple – 2,25 trilyon dolar
  2. Microsoft – 2,02 trilyon
  3. Amazon – 1,74 trilyon dolar
  4. Alphabet (Google) – 1,67 trilyon dolar
  5. Facebook – 1,01 trilyon dolar

Endekslere rekor kırdıran dev teknoloji şirketleri bu kez sert düştü -  Bloomberg HT

Facebook‘un piyasa değeri açısından diğer teknoloji devlerini yakalama ihtimali var mı?


Facebook her ne kadar teknoloji devleri arasında yerini almış olsa da en azından kısa vadede bu sıçrayış pek mümkün görünmüyor. Zira Facebook’un listede en yakın rakibi olan Google’ın çatı şirketi Alphabet, şu an için 1,67 trilyon dolar piyasa değerine sahip.

Listenin 3.sırasında yerini alan Amazon 1,74 trilyon dolar, Microsoft 2,02 trilyon dolar ve listenin 1.sırasında yerini koruyan Apple 2,25 trilyon dolar piyasa değerine sahip.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*