Facebook Tanınırlığı Olan Kişileri Koruma Politikasını Değiştiriyor

 

Facebook tanınmış kişileri koruma politikasını, içerik denetleme stratejisi kapsamında değiştiriyor. Facebook, kişi listesini paylaşmadan, yapacağı değişiklikle ilgili açıklamalarda bulundu.


Facebook, içerik denetleme uygulamaları ve platformlarına bağlı zararları konusunda küresel yasa koyucular ve düzenleyiciler tarafından geniş kapsamlı bir inceleme altında ve geçen hafta ABD Senatosu duruşmasının temelini oluşturan dahili belgeler sızdırıldı.

Aylık yaklaşık 2.8 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’un kamuya mal olmuş kişilere ve bu kişiler tarafından veya bu rakamlar hakkında paylaşılan içeriklere nasıl davrandığı yoğun bir tartışma konusu olmuştu. Son haftalarda, Wall Street Journal’ın bazı yüksek profilli kullanıcıları olağan Facebook kurallarından muaf tutma etkisine sahip olduğunu bildirdiği şirketin “çapraz kontrol” sistemi gündemdeydi.

Facebook ayrıca, çevrimiçi tartışmalarda sağladığı korumalarda, tanınmış kişiler ve özel kişiler arasında ayrım yapıyor. Örneğin, kullanıcıların genellikle platformdaki tartışmalarda bir ünlünün ölümünü talep etmelerine izin verilir.

Şirket, kamuya açık olmayan diğer kişilerin listesini paylaşmayı reddetti, ancak bunların vaka bazında değerlendirildiğini söyledi. Bu yılın başlarında, Facebook, George Floyd’un ölümünü kutlayan, öven veya alay eden içerikleri kaldıracağını, çünkü onun gönüllü olmayan bir halk figürü olarak kabul edildiğini söyledi.

Facebook’un Küresel Güvenlik Başkanı Antigone Davis, şirketin kadınların, beyaz olmayanların ve LGBTQ topluluğunun orantısız bir şekilde karşılaştığı saldırıları azaltma çabasının bir parçası olarak, sitelerinde tanınmış kişilere izin vermeyeceği saldırı türlerini genişlettiğini söyledi.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*