Facebook Sağlık Verilerini Toplamakla Suçlanıyor

 

Veri gizliliği konusunda kötü bir geçmişi bulunan Facebook, yine iddialarla gündeme geldi. Facebook’un bu kez gündeme gelmesinin sebebi ise sağlık verilerini toplamakla suçlanması.


2018 yılında gündeme gelen Cambridge Analitica Skandalı’nın etkileri hala sürerken, o günden bu yana Facebook birçok veri ihlali iddiasıyla daha gündeme gelmeye devam ediyor. Facebook, bu kötü geçmişini bir kenara atmak için sıkı çalışıyor olsa da, Mark Zuckerberg’in Facebook’un kuruluşundan bu yana sergilediği alaycı ve umursamaz tutum, kullanıcıların olayların üzerini örtmesine izin vermiyor.

Facebook ile ilgili yeni iddialar ise New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan geldi. Kamuoyuyla paylaşılan raporda, Facebook’un bazı web siteleri ve uygulamalardan kullanıcıların sağlık verilerini topladığı belirtildi. Bu veriler arasında kullanıcıların tansiyon değerleri, hastalık durumları ve doğurganlık bilgileri gibi birçok kişisel ve hassas bilginin yer aldığı vurgulandı.

Facebook, Avustralyalıların Haber Paylaşımını Engelledi

İddialara göre Facebook, bu izinsiz toplanan verileri üçüncü taraf uygulamalardan satın alıyordu. Verilerle kendisine kâr sağlamayı amaçlayan Facebook, iddiaların gündeme gelmesiyle yeni bir adım attı.

Yeni sistemle birlikte Facebook, üçüncü taraf uygulamaların paylaştıkları verilerle ilgili filtreleme yapacağını açıkladı. Böylelikle izinsiz veri paylaşımının önüne geçerek, adını temize çıkarmayı umuyor. Facebook’un sözde gibi görünen adımlarıyla kullanıcıların güvenini kazanıp kazanmayacağı bilinmezken, bilinen tek şey tarihin sürekli aynı düzlemde ve aynı hatalarla tekerrür ettiği.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*