Facebook ile Google Arasında Gizli Anlaşma

 

Facebook ile Google’ın aralarında yasadışı anlaşma yaptığı iddiası, gündeme bomba gibi düştü


İnternet reklamcılığı alanında, teknoloji devi Google ile birlikte sosyal medya şirketleri  de etkin bir rol oynuyor. Bu şirketler, aralarındaki anlaşmalar ve gizli işbirlikleri ile alanlarında tekelleşebilmek  için çalışmalar da yürütüyorlar.

Wired tarafından paylaşılan bir habere göre; Google ile Facebook arasında yasadışı anlaşma yapıldığı iddia edildi. Bu anlaşma kapsamında Google’ın Facebook’a rakip bir reklamcılık servisi işletmeme konusunda karara varıldığı aktarıldı. Ayrıca anlaşmayla birlikte Google’ın Facebook’a bazı özel ayrıcalıklar tanıdığı da vurgulandı.

Bu anlaşmanın, Texas eyaletindeki anti-tekel yasasını ihlal ettiği vurgulanırken, konuyla ilgili Google’a tekrar tekelcilik suçlamalarıyla dava açıldı. Texas Başsavcısı Ken Paxton ise konuyla ilgili olarak; ”Böylesine büyük bir şirket, gücünü rekabeti yok etmek ve piyasayı manipüle ederek tüketiciye zarar vermek için kullanıyor” açıklamasını yaptı.

Google iddialara çok hızlı bir şekilde cevap verdi. E-mail ile yapılan açıklamada Google, bu iddiaların asılsız olduğunu ve Facebook ile herhangi bir anlaşmaları olmadığı açıkladı.

Mahkemenin Google için nasıl bir karar vereceği ise şu an için merak konusu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*