Facebook, Avustralyalıların Haber Paylaşımını Engelledi

Avustralyalıların haber paylaşımını engelleyen Facebook, Avustralya Başbakanının tepkilerinin odağındaydı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Facebook’un bu yaptırımının hükümetinin gözünü korkutamayacağını belirtti.


Avustralya Başbakanı Scott Morrison yaptığı açıklamada, Facebook tarafından sergilenen bu hareketinin hayal kırıklığına neden olduğunu belirtti. Büyük teknoloji şirketlerinin dünyayı değiştiriyor olabileceğini ama dünyayı yönetemeyeceklerini ifade eden Morrison, Facebook’un Avustralyalıların sağlık ve acil yardım hizmetleriyle ilgili temel bilgilere erişimini kesmesinin küstahça olduğunu aynı zamanda hayal kırıklığı yarattığını kaydetti. Diğer ülkelerin liderleriyle de bu konuyla ilgili sürekli temas halinde olduğunu belirten Morrison, “Facebook hükümetimizle yapıcı bir şekilde çalışmalı.” ifadesini kullandı.
Facebook, Kontrol Bende Kampanyası Başlatıyor
FACEBOOK ve AVUSTRALYA HÜKÜMETİ ARASINDA NE OLMUŞTU?
Avustralya, Nisan 2020’de, teknoloji devlerinin kullandığı içerikler için haber kaynaklarına ödeme yapması amacıyla düzenlemeye gidileceğini duyurmuştu. Avustralya Federal Hazinesi Başkanı Josh Frydenberg, ülkesinin, zorunluluk getiren bir yasa oluşturarak, sosyal medya devlerinin orijinal haber içeriği için ödeme yapmak zorunda kalacağı dünyadaki ilk ülke olacağını söylemişti.
Josh Frydenberg
Josh Frydenberg
Bunun ardından Google yayınladığı içerikle ilgili şirketi yerel medya kuruluşlarına ödeme yapmaya zorlayan yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Avustralya’daki ana arama motorunu kapatacağı, Facebook da haber paylaşımını engelleyeceği tehdidinde bulunmuştu. Google, 15 Şubat da Avustralya’nın önde gelen medya şirketlerinden Seven West Media ile anlaşma yapmıştı. Anlaşmanın kapsamı Seven West Media’nın ürettiği haber içeriklerini ücret karşılığında kullanabilmekti. Facebook da 17 Şubat’ta, teknoloji devlerinin Avustralya medya şirketlerinin ürettiği haberler için ödeme yapmasını zorunlu kılan yasa tasarısı nedeniyle Avustralyalıların platformdaki haberleri paylaşmalarını engellediğini duyurmuştu. Avustralya’da en çok kullanılan Google’ın arama motoru, ülkedeki pazar payının yüzde 95’ini elinde tutuyor. Canberra Üniversitesinin 2020 Dijital Haber Raporuna göre, Avustralyalıların yüzde 39’u Facebook’u haber takibi için kullanıyor.  
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*