Express VPN Üst Düzey Yöneticinin Hack Skandalıyla Gündemde

 

ExpressVPN’de hacker skandalı gündeme geldi. Üst düzey bir yöneticinin, yabancı bir istihbarat servisi adına çalıştığı bildirildi.


Sanal özel ağ şirketi ExpressVPN’de üst düzey bir yönetici ABD’de bazı kurumları hacklemek için bir yabancı istihbarat servisi adına çalıştığını itiraf etmişti.

ABD Adalet Bakanlığı’nın ertelenmiş kovuşturmasının ardından ExpressVPN’in söyledikleri de çalışanlar arasında rahatsızlık uyandırdı. Çünkü şirket Dan Gericke’nin Birleşik Arap Emirlikleri için paralı bir hacker olarak geçmişini biliyordu.

VPN sağlayıcısı, müşterilerinin gizliliğini koruyan eski istihbarat operatörüyle hiçbir sorunu olmadığını söyledi. Aslında, FBI’ın davranışlarıyla ilgili soruşturması sonuca doğru baskı yaparken bile, şirket defalarca Gericke’ye ExpressVPN’de daha fazla sorumluluk vermişti.

Gericke, o zamanki dahili bir e-postaya göre Ağustos ayında baş teknoloji sorumlusu olarak atandı ve görevde kalmaya devam ediyor.

Gericke ve diğer iki eski ABD istihbarat operatörünün para cezası ödemeyi ve gelecekteki gizli işlerden vazgeçmeyi kabul ettiğini bildirdi.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*